VIDEO: Kráva jako domácí mazlíček. Díky herci Rodenovi realita

Malá, ale šikovná a užitečná! Dospělá kráva - větší jen o pár centimetrů nežli například německá doga. Vešla by se do boudy pro větší pejsky. Nakolik je ale přítulná k dětem, jsme raději nezkoušeli! Nejmenší evropské plemeno přivezl letos poprvé na Zemi živitelku herec Karel Roden.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kráva jako domácí mazlíček

reklama

V Českých Budějovicích vrcholí svátek zemědělců. Tradičně velký zájem rodin s dětmi je v té části výstaviště, kde jsou zvířata. Stovky návštěvníků obsazují každý den tribunu u arény, kde se předvádí nejen koně, ale třeba i krávy!  A letos tu mohli vidět i nejmenší krávu chovanou u nás, která v kohoutku v dospělosti měří jen kolem jednoho metru. Takže s trochou nadsázky by se v klidu vešla do větší psí boudy. Osobně ji na veletrhu představil český herec, který prorazil i v hollywoodských filmech, Karel Roden.

Roden nejenže chová koně a ovce, je i vinař a chystá se na pěstování borůvek ve velkém. Oblíbeného herce totiž kromě divadla a natáčení zaměstnává už několik let i jeho zámek ve Skrýšově ve středních Čechách na Sedlčansku. Na největší agrární výstavu v zemi poprvé přivezl i zmíněné plemeno dexter. Podle jeho slov jsou to hodná zvířata a nejsou nebezpečná. Mají v podstatě jenom klady a  jsou malá. Každá hercova kravička má své jméno napsáno na známkách, jak je vidět na videu z výstavy.

Dexter je nejmenší evropské plemeno skotu 

Jedná se i o jedno z nejstarších evropských plemen. Jeho historie sahá až do doby kamenné. Dexter pochází z jižního a jihozápadního Irska, kde se rozšířil mezi malými hospodářstvími v horských oblastech. Je to trpasličí verze irského plemene kerry. Plemeno bylo známo jako ´poorman´s cow´, což v překladu znamená ´kráva chudých´. Krávy mají v dospělosti hmotnost 270 - 350 kg (výjimečně až 450 kg), býci váží v dospělosti do 500 kg. Výška v kříži je u krav v rozmezí 91 až 112 cm. Býci mají v dospělosti kohoutkovou výšku 96 až 121 cm. Skot bývá obvykle černý a jde o přirozeně rohaté plemeno. 

Seznamte se: To je Pingo! První dovezený plemenný býk  Karlem Rodenem
Autor: karelroden.cz Seznamte se: To je Pingo! První dovezený plemenný býk Karlem Rodenem

Vyznačuje se klidným temperamentem, nenáročností, přizpůsobivostí. Zvířata mají vzhledem ke své hmotnosti relativně velkou plochu paznehtů, tudíž je toto plemeno velmi vhodné pro spásání vlhkých a podmáčených luk, které nedevastuje tak, jako jiná masná plemena. Má-li dostatek potravy a přístřešek, dokáže přežít i v těch nejnepříznivějších podmínkách. Zvířata jsou dlouhověká, ve stádu nejsou výjimkou krávy schopné reprodukce až do 20 let věku. Plemeno dexter dosahuje jatečné hmotnosti velmi brzy, maso má výbornou chuť, kvalitu i mramorování. Zvířata byla vyvezena mimo jiné do Austrálie, na Nový Zéland, Kubu, do Argentiny, Keni, Zimbabwe, Itálie, Belgie, Dánska a do Německa. Do České republiky byl první import uskutečněn v první polovině roku 2012 z Dánska,  právě do chovu Karla Rodena ve Skrýšově.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!