VIDEO: Květiny pro Koněva? Příznivci sovětského maršála se dnes sejdou u pražského památníku

Kontroverzní pomník maršála Koněva v Bubenči

Socha Koněva

K 75. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim spolupořádá spolek „Za pravdivou historii“ setkání u památníku maršála Koněva. Ten se stal v loňském roce terčem kontroverze. Akci podporuje Komunistický svaz mládeže.

V pět hodin odpoledne se dnes sejdou příznivci maršála Koněva u jeho pomníku v městské části Praha 6 na náměstí Interbrigády. K soše mohou přinést svíčky a květiny.

Akce s názvem „Květiny pro Koněva“ proběhla už loni 28. prosince ke 122. výročí jeho narození. Událost tehdy provázely spory, když se u pomníku střetly tábory Koněvových podporovatelů a odpůrců pár měsíců po vypjaté situaci kolem maršálovy sochy.

Asi desítka protestujících lidí, kteří přišli podpořit záměr radnice na odstranění sochy, si přinesla vlajky Evropské unie, NATO a USA a transparent s nápisem „Tady není Rusko, tady si velíme sami“. Na akci dorazil i starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný.

Na druhé straně přišlo asi 60 podporovatelů Koněva, kteří položili k památníku květiny a svíčky. Dva z nich přišli ve válečné uniformě, objevila se i vlajka Sovětského svazu. Mezi podporovateli byli i někteří politici z KSČM.

„Květiny pro Koněva“ podporuje Komunistický svaz mládeže, který byl v roce 2006 rozpuštěn Ministerstvem vnitra a o čtyři roky později obnoven, když původní rozpuštění zrušil Městský soud v Praze.

Kontroverzní pomník

Bronzová socha sovětského maršála v nadživotní velikosti byla v loňském roce tématem vyostřené debaty, která vyústila ve výhrůžky Ruské federace směrem k Česku. Tehdejší ministr kultury Vladimir Medinskij dokonce přirovnal starostu Prahy 6 k nacistům.

Pomník se v posledních letech stával terčem vandalů, v srpnu ji neznámý pachatel polil rudou barvou a objevil se u ní nápis „Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme!“ Skupina několika lidí následně vše dobrovolně smyla.

Vedení městské části se rozhodlo sochu zakrýt kvůli ochraně proti vandalismu. Plachtu ale nedlouho poté strhl aktivista Jiří Černohorský.

Možné řešení nabídla Koněvova dcera, která původně chtěla převézt sochu svého otce do Ruska. Toto řešení podpořil i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nakonec ale svůj návrh stáhla s tím, ať si to vyřeší Češi sami.

Městská část situaci vyřešila tím, že se rozhodla sochu přestěhovat a nahradit ji památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Rozhodnutí zastupitelstva se nelíbí Ruské federaci.

Maršál Ivan Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a také Prahy. Poté ale velel krvavému potlačení povstání v Maďarsku. Působil také v Berlíně v době, kdy se tam stavěla Berlínská zeď, která město rozdělila na západní a východní blok.

Tagy: