VIDEO: Leonardo da Vinci po pěti stech letech: V Louvru se otevírá dlouho očekávaná výstava

Grandiózní výstava k výročí 500 let od úmrtí génia Leonarda da Vinci v Louvru se chystala více než 10 let. Na poslední chvíli kvůli diplomatickému skandálu málem ze všeho sešlo, ale nakonec se 24. října jedna z nejdéle očekávaných a nejdražších výstav v pařížském Louvru skutečně otevřela.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Výstava Leonarda da Vinciho

reklama

Kurátorům výstavy se podařilo nasbírat více než 160 děl Leonarda da Vinci, některá byla Louvru propůjčena, některá patří do stálé expozice, včetně nejznámějšího obrazu Mona Lisa.

Betlémská hvězda
Autor: Instagram/@bbc_russian Betlémská hvězda

Výstava potrvá 4 měsíce a předpokládá se, že ji za tuto dobu navštíví více než půl milionu zájemců. Kurátoři tvrdí, že chtějí návštěvníkům dopomoci k co nejhlubšímu porozumění umělcovy práce. Proto se na výstavě vyskytují náčrty, zápisy a malířovy poznámky i výsledky mnohých výzkumů jeho prací. Technologie virtuální reality dopomohou lidem spatřit nenápadné detaily na každém z jeho děl. 

Nedávné výzkumy některých obrazů v infračerveném záření dopomohly ke zjištění, že za obrazy se nachází hned několik vrstev podob obrazu. 

Madonna dei Fusi
Autor: Instagram/@bbc_russian Madonna dei Fusi

Leonardo da Vinci byl inženýr, výzkumník, učenec a malíř, který se zajímal o krásu lidského těla, chování živočichů a život rostlin. Byl závislý na myšlence možnosti létat a zkonstruoval létající aparát s křídly, která začínala fungovat za pomoci speciálního mechanismu. Ten měl imitovat let ptáků a Leonardo vypočítával mimo jiné přesnou rychlost letu různých ptáků v porovnání se svým aparátem, aby seděl každý detail. Některé z těchto výpočtů jsou na výstavě také.

Nakreslená podobizna psa v jednom z da Vinciho deníků
Autor: Instagram/@bbc_russian Nakreslená podobizna psa v jednom z da Vinciho deníků

Malíř vymýšlel nové zbraně, rozličné nářadí a instrumenty. V jeho denících bylo možno nalézt zápisky a náčrty, které se týkaly různých nápadů v rámci strojnictví a architektury. 

Ukázka kompasu
Autor: Instagram/@bbc_russian Ukázka kompasu

Jeden z nejznámějších obrazů da Vinciho, Vitruviánský muž, na výstavě bude - ovšem pouze po dobu následujících dvou měsíců. Obraz přivezli z Gallerie dell'Accademia v Benátkách do pařížského Lovru těsně před otevřením celé výstavy. 

V Itálii se asociace Italia Nostra snažila o zákaz známého díla. Argumentovala tím, že obraz potřebuje speciální péči a podmínky. Transport a osvětlení údajně může obraz nenávratně poškodit. Italský soud nakonec rozhodl, že obraz do Paříže transportovat lze.

Vitruviánský muž
Autor: Instagram/@bbc_russian Vitruviánský muž
Na výstavě nechybí ani Poslední večeře
Autor: Instagram/@bbc_russian Na výstavě nechybí ani Poslední večeře

Mona Lisa, s velkou pravděpodobností nejznámější da Vinciho dílo, je na výstavě představena za pomoci virtuální reality. Samotný obraz zůstává na původním místě stálé expozice - Louvru, za neprůstřelným sklem. Autoři projektu Vive Arts slibují, že návštěvníci budou moci pozorovat takové detaily na obrazu, které by pouhým okem nezaznamenali. 

Mona Lisa za pomoci virtuální reality
Autor: Instagram/@bbc_russian Mona Lisa za pomoci virtuální reality

Na výstavě jsou představeny i obrazy, které věnovala Louvru po dobu trvání výstavy královna Alžběta II. Obvykle jsou tato díla chráněna ve Windsoru a veřejnost k nim přístup nemá. ‚‚Královna Alžběta byla velmi štědrá, když nám předala 24 děl ze své sbírky. Díky ní se nám podařilo připravit fenomenální představení Leonarda da Vinci,“ nechal se slyšet kurátor výstavy Vincent Delieuvin.

Dílo ze sbírky Alžběty II., rok vzniku kolem 1490
Autor: Instagram/@bbc_russian Dílo ze sbírky Alžběty II., rok vzniku kolem 1490
Ptáci za letu
Autor: Instagram/@bbc_russian Ptáci za letu

Na výstavě v Louvru jsou samozřejmě i další umělci renesance a nechybí ani sochy. Kurátoři totiž tvrdí, že to bylo zapotřebí pro kompletní dobové zasazení. 

La Scapigliata
Autor: Instagram/@bbc_russian La Scapigliata

Leonardo se narodil ve městě Vinci v Toskánsku roku 1452. Mezi jeho zápaly nepatřila pouze malba, byl rovněž sochařem, architektem, matematikem. Několik let před svou smrtí, v květnu 1519, strávil ve Francii. Pozval si ho totiž sám král František I. Francouzský. A právě tento fakt hrál rovněž velkou roli v nedávném sporu mezi Itálií a Francií. 

Výstava, kterou si Louvre chystal dlouhá léta, začala být koncem loňského roku nejistá, když italská politická strana Liga Severu vystoupila proti poskytnutí děl francouzské galerii. Prý by se Itálie ocitla na hranici velkého politického kroku.

V listopadu loňského roku zástupkyně italského ministra kultury Lucia Borgonzoni oznámila: ‚‚Leonardo byl Ital. Ve Francii pouze zemřel. Francie nemůže mít vše.“

Výstava v Louvru
Autor: Instagram/@bbc_russian Výstava v Louvru

Definitivní verdikt padnul minulý týden, kdy italský soud rozhodl, že daná výstava představuje kulturní obohacení pro celý svět a nebude se tedy odkazovat pouze na jednu zemi. 

reklama

reklama