VIDEO: Letadlo se srazilo s hejnem ptáků, nouzově přistálo na neuvěřitelném místě

Obrovské štěstí měli pasažéři letounu ruské společnosti Ural Airlines na trase z Moskvy do Simferopolu. Krátce po vzletu se stroj střetnul s hejnem ptáků a došlo k poškození motoru. Pilot tak musel přistát v kukuřičném poli. Nehoda se obešla bez ztráty na životech.
Letadlo nouzově přistálo v kukuřičném poli
Youtube/ Весьма Today

reklama

Airbus A321 s 233 lidmi na palubě se dostal do velkých problémů hned po startu z moskevského letiště Žukovskij. Cestu totiž letadlu zkřížilo hejno ptáků a došlo k poškození motorů. Okamžitě bylo jasné, že je zle. „Motor několikrát cvaknul. Snažili se ho opět nahodit, ale začali jsme klesat,“ popsal pro server RT jeden z cestujících.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pasažér natočil nouzové přistání letadla v poli ZDROJ: BAZA

Pilotům bylo za chvíli jasné, že zpět na letiště už se vrátit nestačí. Zbyla jim tak jediná, děsivá možnost – nouzové přistání mimo ranvej, navíc bez vytaženého podvozku. Tohoto úkolu z říše fantazie se ale zhostili perfektně a nakonec se jim relativně bezpečně podařilo přistát v kukuřičném poli přibližně kilometr od ranveje.

Díky umění pilotů a i pořádné dávce štěstí nedošlo během netradičního přistání k rozlomení letadla, výbuchu plných palivových nádrží ani požáru. Všichni lidé na palubě tak přežili, 23 z nich utrpělo jen lehká zranění.

Vedení společnosti ocenilo celou posádku za to, že se v extrémně nepříznivých podmínkách zachovali jako profesionálové a po nervy drásajícím přistání zvládli na výbornou i evakuaci letadla. Podle ředitele Ural Airilines Sergeje Škuratova nejsou podobné nehody běžné. „Stane se to možná tak jednou za 50 let,“ nechal se slyšet Škuratov.

Ilustrační foto: letadlo společnosti S7 v Moskvě

VIDEO: Boeing na moskevském letišti při vzletu přejel ranvej. Incident naštěstí neskončil tragédií

Čtvrteční nehoda tak dala vzpomenout na 10 let starý „Zázrak na řece Hudson“. Airbus A320 tehdy po startu z newyorského letiště La Guardia přišel po střetu s ptáky o oba motory. Piloti se rozhodli neriskovat nejistý návrat zpět na letiště přes hustě osídlenou oblast a přistáli na řece Hudson. Všech 155 pasažérů přežilo. Později na motivy tohoto slavného přistání vznikl i film s Tomem Hanksem v hlavní roli.

reklama

reklama