VIDEO: Merkelová svou dvanáctou návštěvu v Číně zahájila vsedě

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Pekingu zahájila jednání s čínskými představiteli při své již dvanácté návštěvě Číny. Jak je ale vidět na záběrech agentury AP, kancléřku dál kromě početné delegace doprovází i zdravotní problémy. Jak jinak si vysvětlit, že na rozdíl od svého čínského protějšku při zahajovacím ceremoniálu sedí, i když zní kromě slavnostních pochodů i státní hymna?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Merkelová zahájila návštěvu Číny vsedě ZDROJ:AP

reklama

Jednání se mají nejvíce věnovat obchodu. Podle ekonomů by jedním z významných úspěchů návštěvy Merkelové mohl být příslib Pekingu, že podpoří připravovanou obchodní dohodu mezi EU a Čínou. 

Na třídenní cestě bude kancléřku doprovázet jako obvykle početná hospodářská delegace. V pátek se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a později týž den také s prezidentem Si Ťin-pchingem. Kromě Pekingu navštíví i Wu-chan ve střední Číně, kde se setká s univerzitními studenty.

Jak je vidět na záběrech agentury AP, kancléřka není v dobré fyzické kondici. Při úvodním ceremoniálu zůstala raději sedět. 

Kancléřka má zdravotní problémy už několik měsíců

Německou kancléřku Angelu Merkelovou na červencovém setkání s finským premiérem Anttim Rinnem znovu postihl třes. Bylo to potřetí během tří týdnů, co se šéfka německé vlády s touto indispozicí na veřejnosti potýkala.

„Je mi dobře, lidé o mě nemusí mít strach,“ odpověděla později na tiskové konferenci Merkelová na dotaz novinářky, jak se jí daří, s tím, že lidé o ni mají obavy. „Už jsem vám vysvětlila, že se vyrovnávám s dozvuky události při setkání s prezidentem Zelenským. Vypadá to, že to ještě není u konce, ale zlepšuje se to a s tím se prozatím musíme smířit,“ řekla kancléřka.

Opakovala se tak už potřetí situace z poloviny června. Tehdy se kancléřka s třesem potýkala při vítání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Vysvětlila to dehydratací organismu a že jí pomohlo vypít několik sklenic vody. O zhruba týden později, při jmenování nové ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové, se třes vrátil. 

Podle lékářů má být ale německá kancléřka v pořádku.

reklama

reklama