VIDEO: Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 147 migranty z Afriky, která od 1. srpna čekala u ostrova Lampedusa, v noci poslala do přístavu člun s devíti lidmi. Na záběrech agentury AP je vidět, jak si je přebírají tamní úředníci, poté nastupují do dodávek a někteří do sanitních vozů.
Migranti přistáli na italském ostrově Lampedusa ZDROJ: AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stalo se tak poté, co ve středu italský soud zrušil zákaz vstupu do italských vod. Předseda italské vlády Giuseppe Conte oznámil, že ochotu převzít migranty z lodě mu vyjádřilo šest evropských zemí. Konkrétně: Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko.

V oblasti se má zhoršit počasí, očekávány jsou až dvoumetrové vlny. Většina migrantů je na moři už 13 dní a podle agentury AP mezi migranty na palubě rostlo napětí. Organizace Open Arms ve čtvrtek večer tweetovala, že právě pět migrantů obdrželo povolení k odchodu z „psychologických“ důvodů. Doprovázejí je čtyři rodinní příslušníci.

Dva týdny poté, co společnost Open Arms zahájila záchranu migrantů z lodí pašeráků v libyjských vodách, zatím stále nemá oprávnění vylodit i ostatní.

Na povolení vstupu do některého z evropských středomořských přístavů čeká mezi Lampedusou, Maltou a Libyí i loď Ocean Viking, na jejíž palubě je přes 350 afrických migrantů včetně sedmi desítek nezletilých.

Reklama
Reklama