VIDEO: Mince z ryzího zlata má hodnotu přes 100 milionů korun

100 let české koruny oslaví rekordní mince

Mince z ryzího zlata ke stému výročí české koruny

Pamětní mince, která vznikla u příležitosti stého výročí vzniku české měny, je druhou největší mincí na světě. Vyrobena je z ryzího zlata a její hodnota přesahuje 100 milionů korun. K vidění byla v sobotu v rámci dne otevřených dveří České národní banky.

Zlatá mince vyrobená k výročí sta let existence české měny má 53 centimetrů v průměru, široká je 5 centimetrů a váží asi 130 kilogramů. Po minci v Austrálii je největším kovovým penízem světa. Její bezpečnost uvnitř České národní banky dnes zajišťovala vitrína a důmyslný bezpečnostní systém. Sahat se na ni totiž pochopitelně nesmí.

Jiný cenný kov si ale návštěvníci přece jen osahat mohli. Váha středně velké zlaté cihly řadu z nich překvapila – s 12,5 kilogramy totiž byla dvakrát tak těžká, než stejně rozměrná cihla z olova. „Je hrozně těžká, vždyť to člověk ani neunese,“ komentovala překvapeně jedna z návštěvnic. Druhý z příchozích sice věděl, kolik má zlatá cihla vážit, čekal ale, že bude o poznání větší: „Překvapilo mě, jak je kompaktní s tou váhou. Že je to 12 kilo - je to překvapení.“

V oběhu mezi lidmi je v tuto chvíli téměř 620 miliard korun. Většina z této hodnoty – asi 600 miliard korun – je přitom v bankovkách. Ty se ale nevyrábí z běžného papíru, jak si většina lidí myslí. „České bankovky se vyrábí z jiného papíru, než z toho kancelářského, vyrábí se z bavlny nebo ze směsi bavlny a lnu,“ říká mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Speciální materiál pomáhá nejenom lepší ochraně měny proti padělání, ale bankovky jsou díky němu odolnější a mohou proto sloužit delší dobu. „Ta bankovka – podle toho, jak často se samozřejmě používá – v tom oběhu vydrží v průměru tak rok až tři,“ odhaduje guvernér ČNB Petr Rusnok.

Návštěvníci se na dnešním dni otevřených dveří mohli podívat i na ražbu mincí nebo se vyfotit a následně si nechat vytisknout bankovku se svou podobiznou. V garážích si pak veřejnost měla šanci prohlédnout bezpečnostní vůz pro převoz peněz.

Přístupná byla i jednací místnost Bankovní rady, kde se rozhoduje třeba o úrokových sazbách. U konferenčního stolu má každý své pevně dané místo. „Jednací místnost má pevný zasedací pořádek. Na svém místě sedí guvernér, po jeho stranách viceguvernéři a proti němu zbylí 4 členové Bankovní rady,“ popisuje rozmístění křesel Petra Vodstrčilová, mluvčí ČNB.

Pozornost příchozích přitahovala i masivní vrata k jednomu z trezorů. Ta byla vyrobena na přelomu 20. a 30. let společně s budovou a váží 8 tun. Společně s rámem, do kterého jsou dveře zasazeny, ale váží celkem 32 tun. Za nimi se nachází prostor, ve kterém je na 16 tisíc bezpečnostních skříňek.

Tagy: