VIDEO: Moštárny prožívají krizový rok, zdražovat ale nechtějí

Letošní neúroda ovoce dopadla tvrdě i na moštárny. Podle Ovocnářské unie jarní mráz a sucho zničily třetinu úrody jablek, v některých oblastech jsou na tom ale pěstitelé mnohem hůř.
Rozhovor s ředitelem moštárny Lažany Vladimírem Frydrychem

reklama

Na domácím ovoci jsou přitom z velké části závislé právě moštárny, které jablka od pěstitelů vykupují. Třeba v Lažanech u Turnova momentálně nabízejí za jablka až tři koruny padesát, to je dvakrát víc než v loňském roce. Přesto tam kontejnery u výkupu zejí prázdnotou.

Kdo na zahradě nasbíral jen desítky kilogramů, tomu se moc nevyplatí je do výkupu vozit. Za zvážení pak stojí pěstitelská moštárna, tam naopak za zpracování vlastních jablek musíte zaplatit. Odměnou je ale sladký mošt bez jakýchkoliv konzervantů, u kterého přesně víte, jaký má původ.

Ceny za takový mošt se liší, pohybují se od do devíti do čtrnácti korun, záleží na pasteraci a typu obalu, do kterého vám nápoj stočí. Pořád ale oproti nákupu v obchodě ušetříte minimálně polovinu. V takzvaných bag-in-boxech, které jsou nejdražší, vydrží mošt až tři roky.

Počítat je ale nutné s tím, že na litr moštu potřebujete víc než kilogram jablek, výtěžnost se obvykle pohybuje od šedesáti do sedmdesáti procent. Z deseti kilogramů jablek tak získáte zhruba šest litrů moštu.

reklama

reklama