VIDEO: Muž přežil po požáru chaty tři týdny v aljašské divočině. Přišel o nejlepšího přítele!

Tyson Steel, třicetiletý usedlík žijící ve své chatě na Aljašce, byl vydán napospas chladné divočině poté, co si nedopatřením zapálil střechu. Více než dvacet dní musel čekat v teplotách pod nulou, než mu přispěchali na pomoc záchranáři.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Muž po požáru chaty přežil tři týdny na Aljašce

reklama

Stalo se to v půlce prosince, dnem si Steel není jistý, protože žil hluboko v lese sám od začátku září. Jeho nejbližší soused bydlel přes třicet kilometrů daleko. „Chyba, kterou jsem udělal, byla, že jsem se ukvapil a vložil jsem do kamen velký kus kartonu, abych zažehnul oheň,“ popisal svůj příběh.

„Kamna na dřevo jsem měl celý život. Vím, že se to nedělá. Vystřelilo to jiskru komínem rovnou na střechu,“ dodal s tím, že pak šel spát. Střecha jeho obydlí byla z plastu. Jiskra, která vystřelila z kamen nahoru, podle něj následně vyvolala požár. Kolem jedné ráno se Tyson probudil do ledové zimy. Najednou si všiml shora kapajícího žhavého plastu. Když vyšel ven, naskytl se mu pohled na kompletně hořící střechu.

Při požáru přišel o nejlepšího přítele

Žhavé kapky mezitím nadělaly paseku i uvnitř. Jakmile muž vběhl do chaty, celý interiér byl zahalen kouřem. „Ze všeho nejhorší je, že já bych zvládl znovu přežít těch 23 dní, ale se mnou tam byl i můj pes. Spal vedle mě,“ řekl muž, který si myslel, že pes chatu opustil, když ho viděl seskočit z postele. To se ale bohužel nestalo. Poté, co Tyson sebral všechny potřebné věci a vyběhl ven v domnění, že se tam nachází i  jeho domácí mazlíček, zaslechl pouze jeho vytí zevnitř, odkud už ho nedostal.

Ven se mu podařilo dostat některé zásoby jídla. Spočítal si, že mu vystačí dvě konzervy jídla denně na následujících třicet dní. Ty nejvíce ohořelé a poškozené požárem si nechal až jako poslední. První dva dny přespal ve sněhové jeskyni, ve které je podle jeho slov tepleji než venku. „Mým dalším úkolem bylo postavit si přístřešek, který bude pohodlnější,“ vysvětlil. 

Záchrana přiletěla po 23 dnech

Nové obydlí si vytvořil kolem kamen na dřevo, která - na rozdíl od všeho ostatního - oheň přežila. Muž také vytvořil ve sněhu nápis „SOS“, který vyplnil černým popelem. Zapálil kamna a oheň udržoval neustále. Kromě toho si na nich také ohříval jídlo.

Jelikož často hustě sněžilo a Tysonovi shořely oba páry sněhových bot, které měl, musel se spolehnout na záchranu ze vzduchu. Počítal s tím, že si jeho rodiče nebo sousedé všimnou, že se neozývá a zavolají záchranáře. Ti ho nakonec po 23 dnech našli a zachránili.

Tyson Steel teď pojede domů do Salt Lake City za svou rodinou, přestože se doopravdy jako doma cítí v zasněženém lese. „Mají psa,“ říká se smutným úsměvem. „To může posloužit jako jakási terapie,“ dodal.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!