VIDEO: Na Novém Zélandu vybuchla sopka. Počet obětí stoupá, Češi mezi nimi zatím nejsou

AKTUALIZUJEME: Po erupci sopky na novozélandském ostrůvku White Island už policie potvrdila, že zemřelo pět osob. Jedna z nich zahynula v lokalitě Eastern Bay of Plenty. Ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by v oblasti v době výbuchu byli i Češi. Na záběrech agentury AP jsou vidět záchranářské loďě a vrtulníky, které stahují turisty z ohroženého místa.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na Novém Zélandu vybuchla sopka ZDROJ:AP

reklama

Počet mrtvých „pravděpodobně“ ještě poroste, protože mnoho turistů je stále nezvěstných. Nejméně 23 lidí bylo z ostrova zachráněno a dalších 27 tam zůstává. Někteří lidé jsou v kritickém stavu s popáleninami v blízkých nemocnicích. České Ministerstvo zahraničí online redakci TV Prima potvrdilo, že nemá zatím informace o tom, že by mezi nimi byli i Češi. „Spolupracujeme prostřednictvím našeho zastoupení v Sydney s místními úřady a doposud nemáme informace, že mezi nezvěstnými nebo zraněnými byli i občané České republiky. Rozeslali jsme asi 230 sms a zpráv pomocí systému DROZD, vzhledem k tomu, že teď už je v oblasti večer, více budeme vědět zase až za několik hodin,“ doplnila v telefonátu ředitelka tiskového odboru Zuzana Štíchová.

Sopečný ostrov je neobydlený, ale podle AP ho pravidelně navštěvují skupiny turistů. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že v době erupce, která začala kolem 14:11 místního času (2:11 SEČ), byli v blízkosti turisté. „Někteří z nich jsou v tuto chvíli nezvěstní,“ řekla premiérka. „Množství lidí je údajně zraněno a převáženo na břeh,“ dodala.

Na fotografii, která byla pořízena krátce před erupcí kamerou GeoNet, je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru. 

V kráteru sopky před vybuchem byli turisté
Autor: GeoNet V kráteru sopky před vybuchem byli turisté

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží Severního ostrova. Okolí tak může zasypat popílek, varovaly úřady.

reklama

reklama