VIDEO: Neklidný Hongkong. Letiště zrušilo všechny lety, policie střílí gumovými projektily

Hongkongské letiště zrušilo kvůli demonstrantům všechny své lety, které nebyly dosud odbaveny. Lidé totiž na znamení protestu sedí již čtvrtý den v příletové hale. V hongkongském metru i na dalších veřejných prostranstvích navíc využívá policie při zásazích proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Hongkong protesty (Zdroj: AP)

reklama

V pondělí ráno zrušily hongkongské úřady do konce dne všechny přílety i odlety. Na letišti totiž probíhá již čtvrtý den mírná forma protestu. Rozhodnutí se netýkalo letů, které již byly odbaveny. Protest vypadal většinou jako tiché posezení - rozpoznat pasažéry od demonstrantů šlo jen těžko. V ojedinělých momentech začali protestující zpívat hymnu z Bídníků, která byla v muzikálu zasvěcena pařížskému povstání z roku 1832. Policie se první tři dny letištnímu protestu téměř nevěnovala, rozhodnutí zrušit všechny lety přišlo až dnes.

Dramatické situace se ale odehrávají na jiných místech. Například na zastávce metra v Tai Koo střílí policie do demonstrantů gumovými projektily z bezprostřední blízkosti. Podle stanice BBC byla nejméně jedna žena v důsledku střelby velmi vážně zraněna. Lékaři se nyní obávají, že přijde o oko. Na některých videích je dokonce vidět, jak policie používá i obušky proti lidem jedoucím na eskalátorech.

A nejde jen o protesty na letišti či v metru. Tisíce lidí se shromáždily na všemožných místech, přestože policie pochody zakázala. Ta také oznámila, že jen v sobotu zatkla 16 osob a obvinila je z nezákonného shromažďování a držení útočné zbraně. Od června zatkla již přes 600 osob. Státní zpravodajská agentura Sin-chua pak zveřejnila video, které má zachycovat násilné chování některých demonstrantů.

Deset týdnů protestů

Demonstrace a pouliční protesty začaly v Hongkongu po zavedení zákona o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně ale přerostly v požadavek na demokratičtější politický systém a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. V roce 1997 byla někdejší britská kolonie Hongkong navrácena pod čínskou správu a tehdejší vláda slíbila, že nebude měnit ekonomický a politický systém regionu. 

Pod tlakem demonstrantů se honkongská vláda rozhodla prozatím zákon neuvádět v platnost, ale opozice tvrdí, že to nestačí a měl by se zrušit úplně. V letošním roce protesty dosáhly až milionové účasti. Často dochází také ke střetům protestujících s bezpečnostními složkami a policie během nich používá nejen obušky, ale i neletální zbraně (zbraně, které nemají protivníka usmrtit, ale pouze ho zneškodnit či dočasné vyřadit z boje, pozn. autora)

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!