VIDEO: Neklidný Hongkong. Letiště zrušilo všechny lety, policie střílí gumovými projektily

Protesty v Hongkongu gradují

Hongkong protesty (Zdroj: AP)

Hongkongské letiště zrušilo kvůli demonstrantům všechny své lety, které nebyly dosud odbaveny. Lidé totiž na znamení protestu sedí již čtvrtý den v příletové hale. V hongkongském metru i na dalších veřejných prostranstvích navíc využívá policie při zásazích proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily.

V pondělí ráno zrušily hongkongské úřady do konce dne všechny přílety i odlety. Na letišti totiž probíhá již čtvrtý den mírná forma protestu. Rozhodnutí se netýkalo letů, které již byly odbaveny. Protest vypadal většinou jako tiché posezení - rozpoznat pasažéry od demonstrantů šlo jen těžko. V ojedinělých momentech začali protestující zpívat hymnu z Bídníků, která byla v muzikálu zasvěcena pařížskému povstání z roku 1832. Policie se první tři dny letištnímu protestu téměř nevěnovala, rozhodnutí zrušit všechny lety přišlo až dnes.

Dramatické situace se ale odehrávají na jiných místech. Například na zastávce metra v Tai Koo střílí policie do demonstrantů gumovými projektily z bezprostřední blízkosti. Podle stanice BBC byla nejméně jedna žena v důsledku střelby velmi vážně zraněna. Lékaři se nyní obávají, že přijde o oko. Na některých videích je dokonce vidět, jak policie používá i obušky proti lidem jedoucím na eskalátorech.

A nejde jen o protesty na letišti či v metru. Tisíce lidí se shromáždily na všemožných místech, přestože policie pochody zakázala. Ta také oznámila, že jen v sobotu zatkla 16 osob a obvinila je z nezákonného shromažďování a držení útočné zbraně. Od června zatkla již přes 600 osob. Státní zpravodajská agentura Sin-chua pak zveřejnila video, které má zachycovat násilné chování některých demonstrantů.

Deset týdnů protestů

Demonstrace a pouliční protesty začaly v Hongkongu po zavedení zákona o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně ale přerostly v požadavek na demokratičtější politický systém a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. V roce 1997 byla někdejší britská kolonie Hongkong navrácena pod čínskou správu a tehdejší vláda slíbila, že nebude měnit ekonomický a politický systém regionu.

Pod tlakem demonstrantů se honkongská vláda rozhodla prozatím zákon neuvádět v platnost, ale opozice tvrdí, že to nestačí a měl by se zrušit úplně. V letošním roce protesty dosáhly až milionové účasti. Často dochází také ke střetům protestujících s bezpečnostními složkami a policie během nich používá nejen obušky, ale i neletální zbraně (zbraně, které nemají protivníka usmrtit, ale pouze ho zneškodnit či dočasné vyřadit z boje, pozn. autora).

Tagy: