VIDEO: Neuvěřitelný souboj! Nebojácné zvíře uniklo ze smrtícího sevření a přesile dalo co proto

Známé pořekladlo zní: Nedráždi hada bosou nohou. Jak ale dokazují záběry pořízené turistkou v botsvanském národním parku, radno není dráždit spíše medojeda kapského. O tom se ostatně přesvědčila krajta a po ní i dva šakali, kteří se s nenápadným zvířetem dostali do křížku. Z kořisti se tak nakonec stal lovec, což mělo pro mohutného plaza fatální následky.
Medojed kapský
Flickr/Laurens

reklama

Video, na kterém nebojácný medojed vzdoruje útoku velké krajty a následně i dvěma šakalům, se stalo hitem internetu. Podle záběrů se krajta zřejmě rozhodla dopřát si k snědku pořádné sousto, a tak se vrhla na medojeda kapského. Zdánlivě slabší protivník se dostal do úzkých a v prvních chvílích se zdá, že se nevyhnutelně stane kořistí hada, který se omotal kolem jeho těla.

Situaci zásadně mění dvojice šakalů, kteří se s vidinou snadné kořisti začnou o zápasící krajtu s medojedem zajímat. Evidentně rozrušená krajta poleví v koncentraci, což medojed využívá k úniku ze smrtícího sevření. Poté ovšem následuje další série bojů s překvapivým vyústěním. Šakali i medojed útočí na krajtu a zdá se, že společně chtějí nepopulárního predátora usmrtit.

Omyl! Jak se v průběhu videa ukazuje, obě strany mají zájem ukořistit mohutného plaza jako potravu. V tom má lehce navrch medojed, kterého měla nyní už bezvládná krajta ještě před několika desítkami sekund ve své moci. Šakali proto mění taktiku a snaží medojeda odehnat. To se jim ale příliš nedaří a původní „outsider“ několika agresivními útoky dává šakalům jasně najevo, že v tomto případě odejdou s prázdnou. Nakonec si krajtu za dohledu klidně se pasoucího buvola odtáhne do křoví, kde si na ni pravděpodobně vydatně pochutnal.

Nejnebojácnější zvíře na světě

Výsledek tohoto nevšedního souboje ale asi znalce africké fauny příliš nepřekvapil. Medojed kapský je totiž velice nepříjemný protivník. V Guinessově knize rekordů se těší titulu "nejvíce nebojácného zvířete". Tento živočich je totiž na svoji poměrně malou postavu velice silný a agresivní. Dokonce jsou zaznamenány i případy, kdy osamocený jedinec zaútočil na přesilu lvů. Není tak divu, že ve volné přírodě nemá tento všežravec přirozeného nepřítele.

Medojed je pro boj skvěle vybaven. Predátory často odrazuje například nepříjemně páchnoucí sekret, který při ohrožení vylučuje. Medojed také disponuje volnou kůží, což mu při napadení shora umožňuje otočit se o 180 stupňů a účinně se tak bránit. Navíc je značně imunní vůči jedům, takže ani had, kterému se podaří uštknout medojeda, rozhodně vyhráno nemá.

reklama

reklama