VIDEO: Nová aplikace do chytrých telefonů začne pomáhat seniorům

Nová aplikace do chytrých telefonů začne pomáhat seniorům

VELKÉ ZPRÁVY: Aplikace pro seniory

Velké horko, které v současnosti sužuje celou republiku, nejhůře snášejí starší lidé. Podle lékařů se v těchto dnech zvýšil počet kolabujících seniorů. Často doma upadnou na zem a nedokáží si zavolat pomoc. V takové situaci je už brzy může zachránit nápad mladého studenta z Brna. Ten pro ně totiž vymyslel aplikaci do mobilního telefonu. Jak funguje? To vám prozradí student VUT v Brně Tomáš Repčík.

Pád je podle celosvětových statistik druhou nejčastější příčinou smrti. Ročně se při pádech na světě zraní zhruba 40 milionů lidí, z nichž zhruba 700 tisíc zemře. Včasná pomoc je pro přežití důležitá, a proto student VUT v Brně Tomáš Repčík vymyslel aplikaci, která je určena zejména pro lidi ve věku nad 65 let. Stačí ji nainstalovat a nechat ji, ať svého majitele pečlivě hlídá. Zatím je aplikace ve fázi testování.

„Ten první impuls k vytvoření aplikace přišel ze školy, kde jsme měli povinnou praxi. A v rámci praxe jsme si museli najít na měsíc práci. Díky tomu jsem přišel do kontaktu s aplikací „Záchranka“ a jejími tvůrci. Byli to právě oni, kteří mi řekli o možnosti vypracovat bakalářskou práci na toto téma. Od léta loňského roku jsem tak pracoval na vývoji aplikace,“ říká vynálezce aplikace Tomáš Repčík. „Aplikace funguje na bázi umělé inteligence - v dnešní době jsou chytré telefony schopné se naučit cokoliv, pokud jim dáváme správná data ve správné formě. Aplikaci stačí jen zapnout a ona bude běžet na pozadí, takže nebude majitele telefonu rušit, za to na něj bude dávat neustálý pozor,“ říká Tomáš.

„Ve chvíli, kdy by telefon díky umělé inteligenci vyhodnotil, že jeho majitel spadnul, dojde po pár vteřinách k odemknutí telefonu, takže si majitel může zavolat pomoc. Pokud však majitel není schopen si pomoc přivolat, je tu ještě automatické vytáčení toho telefonního kontaktu, který si majitel před prvním spuštěním aplikace zvolí,“ dodává Repčík.

A co na nápad Tomáše Repčíka říkají záchranáři? A v čem senioři během léta nejčastěji chybují? I to se dozvíte od mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové.

„Senioři rozhodně patří k jedné z nejpočetnějších skupin, ke které záchranáři často vyjíždějí. Bývá to kvůli vysokému tlaku, bolestem na hrudi, dušnosti. Často právě senioři mívají více onemocnění najednou, což zvyšuje zdravotní riziko,“ říká mluvčí ZZS Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

„Pokud senior spadne například v bytě a není schopen si zavolat pomoc, dochází u něj minimálně k dehydrataci a poté se může obávat i zástavy oběhu, kdy je každá vteřina drahá. V těchto horkých letních dnech je riziko větší, ten počet seniorů se nám zvýšil,“ upozorňuje na problém letních dnů Bothová.

Tagy: