VIDEO: O dotace na testování dvojí kvality potravin si potravinářská inspekce nezažádala

O dotace na testování dvojí kvality potravin si potravinářská inspekce nezažádala

Rozhovor: náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka

Evropský dotační program za několik desítek milionů korun měl nadobro skoncovat s problémem dvojí kvality potravin. Zažádat si o peníze na další testování výrobků mohly i české dozorové orgány. Jak ale zjistila televize Prima, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která má potraviny na starosti, se zatím nepřihlásila ani o korunu.

V červnu 2019 vyzvala Evropská komise k předkládání projektů pro testování potravinářských výrobků s celkovým rozpočtem v přepočtu více než 32 milionů korun, do které se mohou hlásit různé spotřebitelské subjekty EU.

„My máme naprosto jasně teď naplánováno, jak se mají spojovat jednotlivé inspekce na ochranu spotřebitelů v konkrétních akcích, spojovat a vytvářet společné akce a společně postupovat i ve smyslu sankcionování,“ řekla tehdy evropská komisařka Věra Jourová. To ale teď popřeli sami inspektoři. Prý musí počkat na transpozici směrnice o dvojí kvalitě a až poté budou moci subjekty pokutovat.

„Rozhodující je pro nás transpozice evropské směrnice a také novela o potravinách, obě dvě tyto právní normy umožní nejenom monitorovat situaci ohledně dvojí kvality, ale umožní provádět i plnohodnotné úřední kontroly,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Až pak bude podle něj možné šarže zakazovat a subjekty pokutovat.

Česko prý už dostatečně prokázalo, že dvojí kvalita existuje

Jenže aby mohli inspektoři pokutovat, musí nejdříve přesně znát, jakých výrobků se dvojí kvalita týká. Doteď byl problém s přeshraniční spoluprací, s tím by ale měl být konec. „Budou moci organizovat koordinované přeshraniční akce, které by měly podle mého názoru znova vysbírat ty produkty, které my jsme jim teď navrhli a udělat vlastní testování a jít po nich,“ řekla Jourová. Ale do toho se inspekci moc nechce.

„My v současné chvíli analyzujeme, zdali to bude pro Českou republiku přínosné s ohledem na to, že jsme byli iniciátoři vůbec tohoto tématu dvojí kvality a v roce 2017 jsme uskutečnili dva testy na naše náklady,“ vysvětlil náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka. Podle něj už bylo dostatečně prokázáno, že dvojí kvalita opravdu existuje a není tak potřeba další testování.

Právě rozsáhlejší testování by ocenil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Pokud pro Česko je důležité vyřešení dvojí kvality, tak ty testy by měly být co nejrozsáhlejší,“ řekl TV Prima. Podle něj se do toho inspekci nechce kvůli časové ale i finanční náročnosti. Přitom právě to mají řešit evropské peníze.