VIDEO: O mohutném tání grónského ledovce teď existuje jasný důkaz

Teplá fronta, která před týdnem přepsala teplotní rekordy v pěti evropských zemích, je nyní nad Grónskem. Dochází tam k obrovskému tání ledové pokrývky ostrova. Agentura AP zveřejnila letecké záběry masivní ztráty ledu v Arktidě.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Agentura AP zveřejnila letecké záběry masivní ztráty ledu v Arktidě

reklama

Grónsko, největší ostrov světa, je poloautonomní dánské území mezi Atlantským a Arktickým oceánem. Zhruba 82 % povrchu je pokryto ledem.

Záběry natočené dokumentárním producentem Casparem Haarløvem teď ukázaly tekoucí vodu z rozteklého ledu, která se valí v zátokách krajinou na západním pobřeží Grónska.
Video vzniklo pro dokument „Into the Ice“, který Haarløv momentálně natáčí a sám produkuje.


Oblast ledového příkrovu Grónska, která vykazuje známky tání, každým dnem roste a ve středu letos dosáhla rekordních 56,5 %, uvedl klimatolog z Dánského meteorologického institutu. Očekávávalo se, že dosáhne vrcholu ve čtvrtek, než nižší teploty zpomalí tempo tání.

Jen během středečního dne odteklo více než 10 miliard tun ledu do oceánů po povrchu. V červenci byla odhadována ztráta asi 197 miliard tun. Studie z června 2019, kterou provedli vědci v USA a Dánsku, uvedla, že tající led v samotném Grónsku zvýší do roku 2100 k rostoucím globálním hladinám moře o 5 až 33 centimetrů.


Studie zjistila, že pokud se veškerý led v Grónsku roztál - což by trvalo stovky let - světové oceány by vzrostly o 7,2 metru. Současné tání bylo způsobeno příchodem stejného teplého vzduchu ze severní Afriky a Španělska, který minulý týden rozžhavil evropská města. Přepisoval letité historické hodnoty maximálních teplot v Belgii, Německu, Lucembursku, Nizozemsku a Británii.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!