VIDEO: Obuškem zbil brigádníky na poli! Soud teď policistu osvobodil

Policista Michal Stejskal se po čtyřech letech dočkal. Okresní soud v České Lípě ho zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci, když v září roku 2015 velel skupině policistů, která vyrazila na pole nedaleko České Lípy. Tam, podle informace, kterou dostali, skupina lidí sbírala konopí. Že se nejedná o marihuanu, ale o technické konopí, nikdo před zákrokem samotným nezjistil. Na místě policisté vytáhli obušky a dva ze sběračů podle svědků surově zbili.
Násilí při zásahu na technickém konopí

reklama

Michal Stejskal jako policista s nejvyšší hodností ze zasahujících příslušníků nakonec skončil před soudem. Podle žalobce byl zákrok zbytečný a naprosto nepřiměřený. Policista se u soudu hájil tím, že někteří ze skupiny brigádníků, kteří v okamžiku jejich příjezdu na pole seděli na zemi a svačili, dostatečně rychle nereagovali na výzvu, aby vstali. Jeden z mužů dokonce do policisty strčil. To bylo impulsem k vytažení obušků. 

Okresní soud v České Lípě nakonec rozhodl, že policista nespáchal trestný čin. Soudce připustil, že postup policisty nemusel být úplně v souladu s předpisy a předal věc krajskému policejnímu řediteli, který teď posoudí, jestli nešlo o přestupek. V takovém případě ale policistovi hrozí maximálně stržení části platu. 

U soudu navíc opětovně zaznělo, že chybu udělali i nadřízení policisty, kteří vůbec neměli hlídky na pole s technickým konopím posílat. Podle majitele pole, který brigádníky zaměstnával, stačilo, aby někdo od policie zvedl telefon a zavolal na celní správu, která má evidenci míst, kde se legální technické konopí pěstuje. Pak by policisté nemuseli jet na místo prověřovat, jestli tam někdo nesklízí marihuanu a nemuseli k brigádníkům přistupovat jako k potenciálním pachatelům trestného činu.

reklama

reklama