VIDEO: Ochranka valné hromady ČEZu svlékla vlastní akcionářku. Byla to aktivistka Greenpeace

Aktivistka narušila valnou hromadu ČEZU

VELKÉ ZPRÁVY: ČEZ vysvlékl vlastní akcionářku, členku Greenpeace! ZDROJ: GREENPEACE

Desítky aktivistů a aktivistek Greenpeace přerušily ve čtvrtek valnou hromadu společnosti ČEZ proti plánovanému prodeji elektrárny Počerady. Protest začal poté, co vedení firmy již poněkolikáté odmítlo návrh minoritních akcionářů zařadit prodej Počerad jako téma k diskuzi. Valná hromada byla přerušena během projevu generálního ředitele Daniela Beneše.

Jeden incident se ale odehrál ještě před samotným jednáním. Za doprovodu kolegy se do sálu chtěla dostat žena, kterou zahalovala maska. U registracie však narazila na nekompromisní ochranku. Aktivistku, která přišla v převleku za uhlí, pořadatelé vyzvali, aby masku sundala. Ukázalo se, že má na sobě pouze spodní prádlo. Do sálu ji nakonec nevpustili, přestože se prokázala jako akcionářka a měla občanský průkaz.

Před hlavním pódiem dalších šest protestujících rozvinulo pásku s nápisem “CLIMATE CHANGE CRIME SCENE”, další aktivisté pak protestovali před vstupem do konferenční místnosti. V rukách měli transparenty vybízející k uzavření elektrárny Počerady a ukončení doby uhelné. Prodejem své největší uhelné elektrárny Počerady do soukromých rukou totiž může ČEZ podle Greenpeace zničit státní klimatické a energetické plány a uhelnému průmyslu v Česku zajistit další desítky let života.

Elektrárna Počerady patří mezi nejstarší uhelné elektrárny, které jsou v Česku v provozu, její nejstarší části byly postaveny před 50 lety. V současné době je tato elektrárna největším producentem skleníkových plynů - ročně vypouští do ovzduší 5,5 milionu tun CO2, což zhruba odpovídá všem emisím z nákladní dopravy v České republice. Zároveň je i největším českým znečišťovatelem ovzduší toxickou a vysoce jedovatou rtutí.

Prodej elektrárny uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který ji chce provozovat další desítky let, by rozvrátil klimatickou i energetickou strategii státu. S jejím dlouhodobým provozem totiž nepočítá Státní energetická koncepce ČR. Elektrárna Počerady spaluje každou minutu 10 tun uhlí, celé dvě třetiny ovšem prolétnou kvůli nízké účinnosti bez užitku komínem. Zbytek se pak ztratí v množství elektřiny, kterou ČR vyváží - v současné době totiž vývoz dosahuje 2,5 násobku množství, které elektrárna vyrobí.

Výzvu za uzavření elektrárny Počerady již podepsalo téměř 5 000 lidí

Jsou mezi nimi i známé osobnosti, jako třeba bývalí premiéři Petr Pithart či Vladimír Špidla, mostecká lékařka a senátorka Alena Dernerová či primář dětského oddělení žatecké nemocnice Jiří Biolek.

Daniel Beneš, generální ředitel strategické většinově státní firmy, dál ale usiluje o odprodej elektrárny. V roce 2017 mu Dozorčí rada ČEZ neschválila prodej za 10 miliard korun, neboť byl nevýhodný, nyní hrozí, že se uskuteční prodej za pouhé 2 miliardy.

Jiří Jeřábek, koordinátor energetické kampaně Greenpeace tvrdí, že ČEZ se nyní nachází na rozcestí. Je potřeba, aby zamítl plán na kontroverzní prodej elektrárny Počerady a místo toho ji raději uzavřel. Zatím to ale vypadá, že ji chce mermomocí prodat kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi, který naopak doufá, že bude moci pálit uhlí v Počeradech co nejdéle a jakékoli závazky na snižování emisí skleníkových plynů i konvenčního znečištění jsou mu ukradené.

Tagy: