Video: Oko za oko. Had uštknul muže, ten ho zuby rozcupoval na kousky

Mladý muž v nejlidnatějším indickém státě Uttarpradéš rozcupoval hada svými zuby na kousky poté, co ho plaz napadl v jeho domě, informoval server Euronews. V tamní nemocnici nic takového ještě nezažili.
Indovými zuby rozcupovaný had
Indovými zuby rozcupovaný had
Reprofoto: euronews / youtube

reklama

Ind Raj Kumar podle svého otce Babu Rama doma popíjel alkohol, když se do synova příbytku dostal had a uštknul ho. Na to Raj Kumar reagoval překvapivou pomstou, když hada zuby rozcupoval na kousky. „Had uštknul mého syna a ten mu to oplatil rozkousáním na kousky,“ uvedl otec.

Hospitalizován ve vážném stavu

Krátce po incidentu vzala rodina Kumara urychleně do nedaleké nemocnice. Hospitalizován byl podle informací médií ve vážném stavu a potřeboval okamžité ošetření.

 

„Tohle je divné,“ uvedl Kumarův ošetřující lékař N. P. Singh, „viděl jsem sem přijít lidi uštknuté hadem, ale nikdy nikoho, kdo pokousal hada a pak ho s sebou přinesl v tašce." Přinesené kousky hada byly nakonec místními spáleny.

Reálné počty úmrtí mnohem vyšší než odhady

Ačkoliv je v České republice hadí uštknutí spíše výjimečným jevem, v řadě světových států v jeho důsledku umírají tisíce lidí. Jen minulý rok podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehlo hadímu uštknutí zhruba 138 tisíc lidí. Mezi lety 2014 až 2016 mělo tímto způsobem na celém světě zemřít na 400 tisíc lidí.

Ilustrační foto:kobra a muž

Jedna z největších zdravotních hrozeb? Uštknutí hadem

Reálný počet úmrtí však podle všeho bude vyšší než odhady, protože většina uštknutí hadem se stane ve venkovských oblastech subsaharské Afriky, Jižní a Jihovýchodní Asie, kde se mnoho vesnic v hady ohrožovaných oblastech nachází hodiny daleko od tamních nemocnic. Ve Spojených státech amerických a v Evropě jsou tato čísla naopak prakticky zanedbatelná.

Významná hrozba, podle někoho dokonce krize

Jedna z velkých studií například odhaduje, že v Indii v roce 2005 zemřelo na uštknutí asi 45900 lidí, což je zhruba třicetkrát více než oficiálně pro tento rok udávala indická vláda.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan svého času nazval hadí uštknutí „největší zdravotní krizí, o které jste nikdy neslyšeli“.

reklama

reklama