VIDEO: Otestujte si jednoduchou zkouškou vodu, než se v ní budete koupat

Tropické teploty těchto dnů mohou rapidně zhoršit kvalitu vody na koupání. Existuje jednoduchá možnost, jak si otestovat vodu pomocí petky. Divačka Iva otestovala vodu na Orlické přehradě a video nám poslala.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Otestujte si jednoduchým testem vodu, než se v ní budete koupat

reklama

Naplňte průhlednou PET lahev až po okraj vodou a nechte ji alespoň dvacet minut na slunci. Podle toho, kolik je ve vodě sinic, se může na hladině vytvořit tenký prstenec nebo dokonce i silnější vrstva. A pokud jsou to jen řasy, zůstanou homogenně rozptýleny ve vodě, nebo klesnou ke dnu. Sinice jsou nejnebezpečnější pro malé děti, těhotné ženy, staré lidi a alergiky.

Pokud vypijete zhruba dva decilitry vody se sinicemi, což se při koupání stává běžně, mohou u vás nastat žaludeční i střevní potíže a bolest hlavy, u alergiků zase hrozí dechové potíže, pálení očí nebo zhoršení ekzému.

Koupání ve vodě se sinicemi nemusí být životu nebezpečné. Doporučuje se ale, aby se pak každý důkladně (a bez plavek) osprchoval pitnou vodou.

Když se zjistí závadná voda, stačí podle současné legislativy, když provozovatel areálu u vchodu umístí ceduli s nápisem, že voda je závadná a dál je na každém, zda podstoupí riziko. Voda je momentálně bez řas i sinic, nicméně foto níže přibližuje pohled ze zámku Orlík, kde už voda tolik blankytná není.

Orlík
Autor: TV Prima Orlík

A teploty na Orlíku? Na hladině 27 °C a v hloubce 1,6 metru blízko břehu příjemných 25 stupňů.

Aktuální kvalitu koupacích vod v České republice můžete najít na:  https://bit.ly/32HEmpM nebo ji zjistíte na příslušném obecním či městském úřadu, který sleduje kvalitu vod na svém území.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!