VIDEO: Pih a znamének se lze zbavit bez řezání a šití. Nový přístroj to zvládne za pár sekund bez bolesti

Bezbolestné odstranění pih

Pih a znamének se lze zbavit bez řezání a šití. Nový přístroj to zvládne za pár sekund bez bolesti

Pravidelná kontrola znamének by měla být součástí péče o zdraví každého z nás. I z obyčejného znaménka se může vyvinout velká hrozba. Pihy a znaménka představují nejen zdravotní riziko, ale i kosmetický problém. Jak se jich zbavit, předcházet jejich tvorbě a chránit se před vznikem rakoviny kůže? Dermatolog MUDr. Miloš Kravciv nám odpověděl na otázky a představil novinky v bezbolestném odstraňování znamének bez nutnosti operace, jizev a dlouhého hojení.

MUDr. Miloš Kravciv vystudoval Vojenskou lékařskou akademii v Hradci Králové. Od 2. ročníku medicíny pracoval jako pomocná vědecká síla na kožní klinice v Hradci, kde se podílel na výzkumu léčení nehtů a akné. Po skončení akademie působil jako vojenský lékař na letišti v Bechyni. V roce 1988 vyhrál konkurz na místo primáře kožního oddělení Ústřední vojenské nemocnice Praha. V roce 1998 přešel do Lékařského domu na Praze 7, kde na dermatologické ambulanci rozvíjí laserovou terapii.

Jak často bychom si měli nechat kontrolovat pihy v souvislosti s melanomem?

Pihy nebo spíše pigmentové afekce bychom si měli nechat u lékaře zkontrolovat pravidelně 1x ročně. U pacientů s velkým počtem pigmentových afekcí (například syndromem dysplastických naevů) raději 2x za rok, ideálně na jaře a na podzim.

Melanom neboli rakovina kůže je velkým strašákem pro každého. Jaká je nejlepší prevence?

Určitě chodit na pravidelné preventivní prohlídky znamének za dermatologem. Dále doporučuji vyvarovat se opalování přes oběd mezi 11. až 14. hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější a hrozí největší riziko spálení kůže. A také neopomínat na pravidelnou ochranu opalovacími krémy. V tuzemsku stačí ochranný faktor 30 a více, u moře doporučuji zvolit raději faktor 50. A hlídat děti, jejichž pokožka je hodně citlivá a spáleniny mohou být ošklivé.

Kdy je vhodné znaménko raději odstranit?

Odstranění znamének chirurgickou cestou s následným histologickým vyšetřením doporučujeme vždy, když se pigmentová afekce mění tak, že je asymetrická, přestává být ostře ohraničená, tmavne, zvětšuje se nebo vystupuje výrazně nad okolní pokožku.

Pokud máte pocit, že se se znaménkem něco děje, například začne pálit, nebo se během krátké doby zvětší a ztmavne, je vždy lepší zajít k lékaři nechat si jej zkontrolovat.

Jaké jsou možností odstranění znamének? Mohu si jako pacient vybrat?

V současné době se drobné tumorky nebo névy odstraňují více způsoby. V případě podezření na sebemenší malignitu se provádí chirurgická excise (odstranění vyříznutím a sešitím vzniklé rány, pozn. red.) s následným histologickým vyšetřením. Nevýhodou je nutnost několika návštěv chirurgické ambulance (samotné provedení excise, vyndání stehů, následná kontrola) a výsledným efektem je jizva, která zůstává.

Kromě chirurgického zákroku je možné tumorky odstraňovat pomocí vysokovýkonných CO laserů, kdy se znaménko odpaří a v podstatě se hojí stroupkem bez vzniku jizvy.

K odstranění tumorků je možné také použít elektrokauter, kdy je hojení obdobné jako u laseru.

Nejnovější alternativou je použití absolutní novinky od české firmy Compex. Tento nový přístroj JETT PLASMA LIFT MEDICAL pracuje na podobném principu jako vysokovýkonný CO laser. To znamená, že výboj přístroje znaménko odpařuje ze vzdálenosti 2 až 4 mm, aniž by s ním přístroj přišel do kontaktu. Nedochází ke krvácení, je zde vysoká přesnost aplikace a na rozdíl od laseru se dá provádět i na očních víčkách bez rizika postižení zraku. Hojení po aplikaci je velmi rychlé. Tento přístroj byl v loňském roce certifikován pro oční indikace a má skvělé výsledky v léčbě syndromu suchého oka a chronické blefaritidy (chronický zánět žlázy v oblasti hrany očního víčka, které spoluvytváří vlhkost povrchu oka, pozn. red.). Lze ho využít i k úpravě vrásek v oblasti očních víček a horního rtu.

Jaký typ znamének lze tímto přístrojem odstranit?

Všechny typy nezhoubných znamének, bradavic, tukové nádorky v kůži a cévní nádorky na kůži.

Jaká je cenová relace u odstranění znamének?

Cenově se odstranění znamének nebo tumorků pohybuje v rozsahu od 800 do 1600 Kč, záleží na cenové politice jednotlivých pracovišť, která odstranění provádí a na jejich vybavení technikou.

Ženy často řeší pigmentové skvrny, které nevypadají hezky. Jak jim lze předcházet?

Pigmentové skvrny především v obličeji vznikají nejčastěji jako následek hormonální antikoncepce, nadměrného slunění nebo použití kosmetických přípravků, které obsahují látky způsobující zvýšení pigmentace v místě aplikace. Předcházet se jim dá vyvarováním se nadměrného oslunění, používáním opalovacích krémů s vysokým faktorem.

Když se skvrny objeví, jak s nimi bojovat?

Odstranění pigmentových skvrn je vždy náročné. K dispozici jsou nejrůznější bělící krémy, ale jejich účinek není zaručen. Zlatým standardem byly krémy s obsahem hydrochinonu, které jsou ale v rámci EU zakázány. V současné době se používají k odstranění pigmentových skvrn nejrůznější typy laserů nebo IPL (intenzivní pulsní světlo, pozn. red.).

Martina Richterová

Tagy: