VIDEO: Počet vydaných neschopenek se po zrušení karenční doby zvýšil

To, čeho se zaměstnavatelé a opozice obávali v souvislosti se zrušením karenční doby, se naplnilo. Podle dat, které má televize Prima k dispozici, od chvíle, kdy už nejsou zaměstnanci v prvních třech dnech doma zadarmo, vzrostl za letošní červenec počet těch, kteří jsou na neschopence oproti tomu loňskému o bezmála 7 tisíc nemocných, tedy o více než desetinu. I přesto ale ministerstvo práce a sociálních věcí říká, že se podle nich neschopenky nezneužívají.
Rozhovor s Jitkou Hejdukovou

reklama

Počet zaměstnanců na nemocenské
Počet zaměstnanců na nemocenské

‚‚Dneska, když je lidí nedostatek, a potom vám třicet procent marodí, tak to způsobuje problémy ve výrobě, kde musíme sehnat náhrady za ty lidi a je to těžší,“ říká plzeňská podnikatelka a majitelka personální agentury Ludmila Ledecká, která zaměstnává stovky lidí. Změnu po znovuzavedení prvních tří dnů placené neschopnosti prý pocítila už první měsíc, co byla karenční doba zrušena. 

Rozhovor: Co přineslo zrušení karenční doby?
Rozhovor: Co přineslo zrušení karenční doby?

Resort tvrdí, že číslo nemocných v pracovní neschopnosti se zvýšilo také kvůli tomu, že je nižší nezaměstnanost, tedy více zaměstnanců a tím i pojištěnců. Opak si ale myslí zástupci zaměstnavatelů a vládní opozice.

Telefonát s Miroslavem Kalouskem
Telefonát s Miroslavem Kalouskem

reklama

reklama