VIDEO: Podívejte se, jak vzniká tornádo!

Lovec bouřek v USA natočil, jak se rodí ničivé tornádo. Z nevinného mraku se spustil trychtýř směrem k zemi. Natočené tornádo se přiřadilo k celé sérii dalších, které v posledních týdnech přinášejí zkázu do Minnesoty a Kansasu. Meteorologové předpovídají, že v pátek a sobotu zamíří do Minneapolisu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Podívejte se na vznik ničivého tornáda ZDROJ:AP

reklama

Na fascinujících záběrech je možné sledovat, jak se tvoří vír na spodní základně konvekční bouře, tzv. supercely, a postupně s sebou nasává vše z okolí. Nakonec se "propojí" se zemí. A pak začne mela, jak sám komentuje autor videa. Muž, který záznam pořídil, vše natáčel z poměrně velké vzdálenosti, ale díky telefonu s vysokým rozlišením zprostředkoval i detaily.

V tomto ročním období ale podobné jevy nejsou ničím výjimečným. Nejvíce tornád se totiž právě vyskytuje v Severní Americe. Častou oblastí výskytu je americký středozápad a jih, tzv. tornádová alej, resp. tornádový pás, rozkládající se v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Appalačským pohořím – státy Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.

Silné bouřky přinesly několik tornád nad Minnesotu a zatopily ulice ve Twin Cities.
Národní meteorologická služba hlásí, že v úterý tornáda v Steele County poblíž Ellendale poškodila úrodu na polích, ale nedošlo k žádným závažným materiálním škodám na budovách.

V Kansasu dispečeři okresu Ellis hlásili, že asi 20 nákladních vozů na silnici mělo problémy se silným vichrem a dálniční hlídka Kansas hlásila spadané elektrické vedení. Nikde ale nebyla hlášena žádná vážná zranění. 

Tornádo je definováno jako silně rotující vír vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Má podobu nálevky - chobotu, který se spouští ze základny oblaku druhu cumulonimbus. Většina tornád má rychlost větru pod 180 km/h a šířku pod 100 m, přičemž délka trasy činí maximálně několik kilometrů. Nejsilnější tornáda však mohou dosahovat rychlosti větru kolem 480 km/h, šířky přes 3 km a putovat déle než 100 km.

reklama

reklama