VIDEO: Podívejte se na chroustí apokalypsu na Moravě!

chrousti_apokalypsa_Brno

Chroustí apokalypsa na jižní Moravě

Chroustí apokalypsa na jihu Moravy. V lesích na Bzenecku se teď rojí miliony chroustů maďalových. Za den jsou schopni sežrat všechny listy stromu. Během svého čtyřletého vývojového cyklu poškodí stovky hektarů lesa. Jen za poslední čtyři roky je škoda na stromech vyčíslena na 21 milionů Kč.

Podle Lesů ČR by pomohl letecký postřik, znalec ho však označil za rizikový. Vývoj chrousta je čtyřletý. Dospělý chroust naklade vajíčka a z nich se líhnou ponravy, které se zakuklí. Zatímco dospělý chroust se živí listy stromů, larvy napadají kořeny. Chrousti v roce 2015 u Bzence ohrožovali v přírodně cenné oblasti nazývané Moravská Sahara podle Lesů ČR asi 6 500 hektarů. Nyní se podle lesníků vyskytují i v Hodonínské Doubravě, takže se pole jejich působnosti zvětšila cca až na 8 000 hektarů.

"Ponravy nejčastěji likvidují mladé porosty do dvaceti let. Vyvíjí se ale i na kořenech starších stromů, které mohou po oslabení suchem také hynout. Populační hustota ponrav v půdě je dlouhodobě mimořádně vysoká," uvedl Martin Zavrtálek z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.

Podle Lesů ČR by proti chroustům mohl pomoci letecký postřik. Ten snížil jejich populaci v této oblasti už v letech 1999 a 2003. Před čtyřmi lety jej Jihomoravský kraj nepovolil. Letos o něj lesníci nežádali. "Podle požadavku krajského úřadu jsme zadali zpracování biologického hodnocení záměru. Znalec v něm zásah označil jako rizikový z hlediska zájmů ochrany přírody a možnost získání potřebných zákonných výjimek zhodnotil jako málo reálnou.

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by postřik znamenal zásadní ohrožení pro více než 70 zvláště chráněných a vzácných druhů hmyzu a ptáků.

Tagy: