VIDEO: Podívejte se na dobové záběry vylodění v Normandii. Svět si připomíná Den D

Začaly oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. V jihoanglickém Portsmouthu se jich kromě britské královny Alžběty II. či amerického prezidenta Donalda Trumpa účastní i řada veteránů tehdejší protihitlerovské koalice. Česko mezi ostatními evropskými státníky zastupuje premiér Andrej Babiš.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Podívejte se na dobové záběry z vylodění

reklama

Autentické záběry agentury AP připomínají, jak se před 75 lety Spojenci vylodili v Normandii. Do okupované Francie se Dne D - 6. června 1944 - vydalo téměř 160 tisíc spojeneckých vojáků. Právě tady začala největší operace ze vzduchu i po vodě ve válečných dějinách. Bohužel, při vylodění spojenecké síly sice prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu, ale pobřeží a moře se zalilo krví. Ztráty byly obrovské.

Největší boje probíhaly na pláži s krycím jménem Omaha v operačním pásmu 1. americké armády generálporučíka Omara Bradleyho. Právě tady byly velmi strmé břehy a pláž byla velmi dobře kryta německou křížovou palbou z mnoha kulometů a děl. I přes značné ztráty a počáteční chaos ve velení invazních vojsk byla i tato pláž večer 6. června zajištěna a dobyta.

Podívejte se na dobové záběry z vylodění ve videu agentury AP.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!