VIDEO: Pohromy v Dillí: Během tří nocí střetů mezi muslimy a hinduisty zemřelo přes 30 lidí

Nepokoje v Dillí

Protesty v Dillí (Zdroj: AP)

V Dillí probíhaly nepokoje po dobu tří dnů v oblastech, kde žijí muslimové. Při střetech bylo podle agentury AP zabito 32 lidí. Ve středu v indickém hlavním městě ke střetům nedošlo, avšak situace zůstává stále napjatá. Mezi mrtvými jsou mimo jiné dva novináři a policista.

Úřady vysílají policii a vojáky do oblastí nepokojů. Po několik desetiletí nedošlo v Dillí k žádným podobným událostem. Potyčky začaly v neděli. Se vší pravděpodobností byly způsobeny hrozbami Kapila Mishry, jednoho z představitelů vládnoucí politické strany Bháratíja džantá.

Mishra vystoupil na setkání svých stoupenců a vyzval je, aby se shromáždili v Dillí, obydleném hlavně muslimy, s cílem zabránit protestům proti zákonu o občanství, který parlament přijal loni. Zákon vyvolal nevoli zejména mezi muslimy. Umožňuje totiž získat indické občanství nemuslimským občanům, kteří se do země dostali nelegálně z převážně muslimských zemí, jako je Pákistán, Bangladéš a Afghánistán. Podle kritiků, ale nejen muslimských, zákon odporuje ústavě sekulárního státu a je vůči muslimům diskriminační. V Indii tvoří muslimská komunita 14 procent z 1,3 miliardy obyvatel. Návrh zákona předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v loňských květnových volbách.

Muslimové, kteří nemají indické občanství, se obávají toho, že by je v budoucnu mohly indické úřady deportovat zpět do země jejich původu.

Zákon vyvolal hněv členů muslimské komunity, kteří začali pořádat hromadné protesty proti diskriminaci. Indické úřady popírají, že by inovace byly mířeny proti muslimům, a trvají na tom, že nový postup udělování občanství je určen k ochraně menšin před perzekucí. První zprávy o útocích začaly přicházet krátce poté, co Mishra prohlásil, že policie musí zastavit muslimské protesty do tří dnů.

Protesty proti návrhu zákona probíhají už od loňského roku. Jejich současná vlna se odehrává hlavně v severovýchodní části Dillí, kde jsou muslimové ve většině a kde žijí také chudí zahraniční dělníci. Demonstrace se konaly také během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl v Indii v pondělí a v úterý. Podle zpravodajů BBC to Módímu zkomplikovalo situaci, protože demonstrace odvedly pozornost od zahraniční návštěvy.

Za poslední tři dny se objevilo mnoho fotografií a videí, které ukazují, jak davy, většinou složené z členů hinduistické komunity, bijí neozbrojené lidi, a to včetně novinářů. Po ulicích města chodí skupiny mužů vyzbrojených železnými tyčemi, noži a kameny. Podle místní nemocnice, kde poskytují pomoc obětem, bylo zraněno 189 lidí.

Mezi mrtvými jsou hinduisté i muslimové a také jeden policista, mezi zraněnými dva novináři indické televize NDTV. Podle zdravotníků bylo asi šest desítek lidí zraněno střelou zbraní.

Uprchlíci

Naposledy došlo v Dillí k rozsáhlým náboženským nepokojům v roce 1984, kdy hinduisté zaútočili na sikhy. Obětí bylo tehdy přes tři tisíce.

Indický premiér Naréndra Módí vyzval na Twitteru ke klidu a míru a dodal, že policie obnovuje pořádek. Přístup do postižených oblastí je omezen. Ulice jsou plné kamenů a rozbitého skla. Spálená auta jsou všude, vypáleno bylo také mnoho domů. BBC informuje, že mnoho místních obyvatel opouští své domovy i majetek ze strachu z eskalace násilí.

Mnozí, včetně novinářů, podávají zprávy o skupinách lidí, které požadovaly, aby kolemjdoucí říkali, jaké náboženství vyznávají. Jeden z fotografů uvedl, že byl nucen svléknout se, aby dokázal, že nepodstoupil obřízku a tudíž není muslim. Podobné situace se odehrávaly i během předchozích náboženských střetů v Indii. Vláda tvrdí, že převezme kontrolu nad situací v Dillí a poskytuje městu dostatečné množství armády a policie do oblastí, kde došlo ke střetům.