VIDEO: Poklidná projížďka se změnila v horor: Kůň se propadl do hluboké jámy

Záchrana koně zaměstnala středočeské hasiče v Měchenicích. Kůň se propadl na lesní cestě do hluboké jámy, jezdkyně naštěstí stačila seskočit. Jak velmi náročná záchranná akce dopadla?
21. 6. 2018 ZPRÁVY: ZÁCHRANNÁ AKCE TRVALA VÍCE NEŽ TŘI HODINY
21. 6. 2018 ZPRÁVY: ZÁCHRANNÁ AKCE TRVALA VÍCE NEŽ TŘI HODINY

reklama

Na lesní cestě nedaleko Měchenic se propadla kobyla do hluboké jámy. I přivolání hasiči měli zprvu obavy, jak kobylu z jámy dostanou.

„Museli jsme improvizovat, kůň byl zapadlý v jámě, která byla jílovitá a bylo velice obtížné dostat ho ven,“ popisuje celou akci velitel zásahu Tomáš Klus.

Do těžko přístupného terénu se žádná technika nemohla dostat, hasiči si museli vystačit jen s krumpáči a lany. S ohledem na okolnosti a taktiku zásahu hasiči dočasně pracovali bez přileb a zásahové kabáty použili na ochranu koně. Profesionálním hasičům pomáhali i jednotky těch dobrovolných. Byla potřeba doslova každá ruka.

„Pomohli jsme si navijáky, lanovými popruhy, množstvím hasičů,“ pokračoval Klus.

Kobylu se podařilo zachránit po třech hodinách 

Nikdo netušil, jestli kobyla nemá poraněné zadní nohy. V horkém počasí ji navíc přemáhala únava. Část hasičů pomáhala kobylu nadzvednout, druhá část jí šoupala pryč z hluboké jámy. Po třech hodinách se jí konečně podařilo vytáhnout. Zachráněný kůň byl ale velmi vysílený.

Otřesné týrání zvířat : V chovu byly podvyživené i mrtvé kusy

Otřesné týrání zvířat: V chovu byly podvyživené i mrtvé kusy

„Musí přijet doktorka, napíchnout infúzi, nechat jí chvilku odpočinout ještě, aspoň půl hodinky a pak pomalinku v klidu půjde domů,“ uvedl chovatel koní Evžen Schloger.

Kobyla byla naštěstí jen lehce poraněná, až pak mohlo přijít na řadu zjišťování, co se vlastně na lesní cestě stalo. Místní prý na nebezpečné místo už dlouho upozorňovali, ale nikdo nečekal, že by se cesta mohla propadnout.

Jezdkyně je naštěstí v pořádku 

„Včera i předevčírem tady vozili dřevo a jezdili přes to, tak se to asi uvolnilo,“ řekl jeden z obyvatel Měchenic.

Jezdkyně nemohla o nebezpečí vědět, stačila uskočit na poslední chvíli, kdyby spadla pod koně, mohla projížďka skončit tragicky. Naštěstí je ale jezdkyně i s koněm v pořádku.

reklama

reklama