VIDEO: Poláci a Maďaři jezdí do Rakouska, my do Itálie. Prymula čeká nárůst nakažených

Po jednání krizového štábu budou mezi testovací centra zařazeny i soukromé laboratoře, které splní veškeré parametry a budou mít certifikované testy. Lidé, kteří se vrací ze zahraničí, by další postup měli konzultovat s hygienou. Jako destinace pro zimní dovolenou mezi Čechy stále dominuje Itálie i přes to, že je to země s nejrychleji se rozvíjející epidemií na světě.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Celý rozhovor s náměstkem ministra zdravotnictví Prymulou

reklama

Ve středu se žena z Prahy 6 s podezřením na koronavirus nechala otestovat v soukromé laboratoři, přítomnost nukleové kyseliny viru pak potvrdila i Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. Na to konto Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo obyvatele, aby se případně nechali testovat pouze ve vybraných laboratořích.  

Na dnešním jednání krizového štábu se rozhodlo, že systému privátních laboratoří umožní participovat v testování potenciálních pacientů s nákazou koronaviru. Laboratoře, které splňují veškeré parametry, by pak mohly vydávat certifikované výsledky. Seznam oficiálních testovacích center jak nemocnic, tak privátních laboratoří se zveřejní po jeho dokončení na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

„Pokud bude dotyčný člověk indikován na úrovni krajské hygieny, tak bude testován ve státní laboratoři, byť v systému státních laboratořích jsou i nemocnice. V případě, že nebude vyhodnocen jako rizikový, budeme tolerovat, že se nechal ze sám otestovat v soukromé laboratoři,“ upřesnil Prymula.

Někteří producenti vyrábí podle Prymuly testy, které nejsou dostatečně spolehlivé a nejsou schopny zachytit dané onemocnění nebo dávají falešný pozitivní výsledek. Takové testy může používat i řada privátních laboratoří. Ministerstvo zdravotnictví chce kvalitní testy certifikovat.

V tuto chvíli se u podezřelých jedinců bude odebírat výtěr z nosohltanu doma. Krev je méně specifická a ukazuje mnoho falešně negativních výsledků.

V soukromých laboratoří si lidé za testy platí. V případě pozitivního výsledku z necertifikovaného testu, nebude Ministerstvem zdravotnictví výsledek akceptován a případně se bude muset retestovat. „Když hlásíme pozitivní případy do celosvětové sítě, musíme garantovat, že tyto výsledky jsou skutečně potvrzeny,“ dodal Prymula.

Lidé, kteří někde byli, by to měli zkonzultovat s hygienikem, protože dnes už to není jenom otázkou rizikových oblastní. Měli by nahlásit, jestli tam dělali nějakou rizikovou aktivitu. To např. znamená, jestli navštívili zdravotnické zařízení nebo pobývali ve veřejném prostoru, kde byla kumulace osob. Pokud jim hygienik potvrdí, že nejsou indikování k odběru, mají právo zvolit si cestu přes privátní laboratoř.

V neděli končí další fáze jarních prázdnin a náměstek Prymula očekává nárůst nakažených, a to z důvodu, že je mezi Čechy Itálie oblíbená destinace. „Bohužel je pro nás Itálie nejfrekventovanější lokalita. Maďaři a Poláci jezdí do Rakouska, my jezdíme dominantně do Itálie a to je pro nás poměrně velké riziko. V Itálii se rozvijí epidemie nejrychleji na světě a my s návratem těchto lidí budeme muset řešit tuto situaci velmi akutně,“ zdůraznil náměstek.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!