VIDEO: Poláci našli způsob, jak výrazně prodloužit těžbu v Turówě, tvrdí aktivisté

Polská firma PGE, která těží uhlí v dole Turów jen kousek za českou hranicí, zřejmě našla způsob, jak prodloužit těžbu, aniž by se k tomu česká strana mohla vyjádřit. Podle aktivistů z Greenpeace společnost PGE, které licence k těžbě končí na jaře příštího roku, hodlá využít zákon přijatý ještě před vstupem Polska do Evropské unie. Polské úřady podle něj mohou bez ohledu na protesty okolních zemí rozhodnout o prodloužení těžby až na šest let.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor se členem Osadního výboru Uhelná Milanem Starcem

reklama

Připomeňme, že podle českých expertů hrozí v případě další těžby v dole ztráta pitné vody v českém pohraničí, v oblasti, kde žijí desítky tisíc lidí. Pokud rypadla pojedou dál, obrovská jáma doslova odsaje spodní vodu a škody budou nenávratné. Stát odhaduje náklady na vybudování nových přivaděčů pitné vody až na čtyři miliardy korun.     

Společnost PGE má licenci k těžbě v Turówě jen do dubna příštího roku, dlouhodobě usiluje o prodloužení těžby až do roku 2044, jenže kvůli silnému mezinárodnímu tlaku se celý proces zpomaluje a tak firmě reálně hrozí, že v dubnu bude muset těžbu kompletně zastavit. Proto teď podle aktivistů z Greenpeace polostátní společnost změnila taktiku a snaží se získat čas krátkodobým prodloužením těžby, na které Češi nemohou mít vliv.

Nutno přiznat, že tím Poláci všem zainteresovaným na české straně vyrazili dech. Ministr životního prostředí se teď snaží dovolat svému protějšku na polské straně, aby získal konkrétní informace. „Využijeme všechny právní kroky, které nám umožní česká, polská i evropská legislativa,“ slibuje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Jaké možnosti ale stát bude mít v případě nejnovějšího kroku PGE, není jasné.

Bez  diskuse je ale to, že prodloužení těžby v Turówě je polským národním zájmem. Uhlí z dolu krmí sousední elektrárnu, která je jednou z největších v zemi. Polská energetika je přitom na uhlí závislá z 80 procent.   

reklama

reklama