VIDEO: Policie vyšetřuje rozsáhlou korupční kauzu

Už 17 lidí obvinili vyšetřovatelé z korupce při zakázkách ve veřejné dopravě na Liberecku, stíháno je navíc i 14 firem. Hlavním obviněným je kontroverzní podnikatel, kterého policisté současně vyšetřují kvůli střelbě brokovnicí na osobní auto. 
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žalobce ke korupci

reklama

Kauza se týká zneužívání evropských dotací i údajně nevýhodného čerpání pohonných hmot ve společném dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Už v roce 2018 vyšetřovatelé obvinili mimo jiné tehdejšího generálního ředitele firmy Luboše Wejnara. Podle webu Seznam zprávy jsou mezi sedmičkou nově obviněných další dva zaměstnanci dopravního podniku. "Máme k dispozici opravdu velké množství odposlechů a zabavených dokumentů a rozšíření počtu obviněných je toho důsledkem. V tomto ohledu jde opravdu o výjimečný případ," uvádí dozorující státní zástupce Martin Feřt. Jde zřejmě o největší korupční kauzu v historii Libereckého kraje.  

Hlavní osobou, která měla tahat za nitky, má být liberecký podnikatel Jiří Vařil. O něm se veřejně spekulovalo, že byl skrytým vlastníkem jedné z největších firem ve veřejné dopravě - BusLine. Ta pro dopravní podnik Liberce a Jablonce zajišťovala významnou část dopravy cestujících. 

Podle státního zástupce kriminalisté zdokumentovali už osmnáct milionů korun, které posloužily jako úplatky v této kauze. Není přitom vyloučeno, že na další ještě přijdou a počet obviněných se ještě rozroste. 

Podnikatel Jiří Vařil má ale ještě další vážný problém - před rokem totiž vytáhl brokovnici a střílel po autě, ve kterém sedělo několik lidí, které vůbec neznal. Jednalo se o rodinu, která se ztratila na cestě do hor. Před bránou jeho vily zaparkovali, aby se podívali na cestu. Podnikatel prý vyběhl z domu, začal na ně křičet, ať okamžitě odjedou, a po autě vystřelil. Teď je obviněn z vydírání, ale nakonec z toho může být i pokus o vraždu. Bude záležet na tom, jak dopadnou balistické expertizy.    

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!