VIDEO: Pomůže v boji s COVID-19 sto let stará vakcína proti TBC? Nizozemsko ji otestuje na zdravotnících

profesor Jiří Beran

Vakcinolog Jiří Beran: Očkování proti TBC posiluje buněčnou imunitu

Přibližně 1000 nizozemských zdravotníků dostane placebo a další tisícovka bude očkována proti TBC. Podle vakcinologa Petra Berana byla původně určená proti kravské tuberkulóze. Předpokládá se, že očkovaní zdravotníci budou schopni lépe zvládat kontakt s koronavirem.

Klinická studie vychází z předpokladu, že ve státech, kde bylo očkování proti TBC povinné, je údajně skoro šestkrát méně úmrtí na nový koronavirus než v jiných zemích. Předpokládá se, že očkovaní zdravotníci v „první linii“ budou méně nemocní a méně hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče.

Vakcína byla určená proti kravské tuberkulóze

Profesor Jiří Beran, který je i ředitelem očkovacího centra v Hradci Králové a sám vedl mnoho vědeckých studií, ve videu připomíná, že jde o vakcínu určenou proti kravské tuberkulóze a je pouze aplikovaná na lidi proti lidské formě nemoci. „Chrání nás zkříženě, a to je možná její výhoda v tom, že je možná schopná nás ochránit i proti ostatním patogenům, které se objevují uvnitř buňky,“ myslí si Beran.

Původcem mykobakterium tuberkulózis je sice bakterie, ale objevuje se uvnitř buněk. „A proto obrana proti ní je téměř identická, jako proti virové infekci,“ vysvětluje Beran s tím, že viry se nám také schovávají právě do nitra buněk.

„Očkování aktivuje buňky, takzvané přirozené zabíječe, kteří se přitulí k infikované buňce, navrtají se do ní a pustí do ní enzymy. Tím ji zničí,“ popisuje profesor laicky celý proces.

Je to řešení, které bylo po ruce, míní Beran

Stimulovat buněčný imunitní systém v lidském těle je už dnes možné i tabletami. Podle Berana se budou hledat další cesty se stejným efektem, jaký má očkování proti TBC. Ale ty je potřeba vyzkoušet, zda by fungovaly i v případě nového koronaviru.

„Dneska se objevují na trhu imunopreparáty schopné selektivně stimulovat ty buňky, které mají ničit ty napadené virem. A bylo by to pomocí tablet, což je podstatně jednodušší imunizace proti tuberkulóze,“ říká Beran s tím, že takových léčiv je celá řada.

Podle Berana se se Nizozemsko a další státy vydaly cestou očkování proti TBC především z pragmatických důvodů. U již existujícího a registrovaného očkování není nutný složitý schvalovací a administrativní proces.

„Jestliže máte k dispozici prostředek, který je v daném státě registrován, navíc ke stejnému účelu, tak ho můžete velmi snadno aplikovat bez ohledu na to, že tím chcete prokázat něco jiného. A regulátor, což odpovídá našemu Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv, s tím bude souhlasit,“ podrobně vysvětluje Beran.

V Česku se s plošným očkováním proti TBC skončilo v roce 2010

U nás v republice bylo očkování proti tuberkulóze plošně povinné do roku 2010. Stejně jako v řadě zemí, se i u nás od toho ustoupilo, protože rizika spojená s očkováním vakcínou bacillus Calmette-Guérin převažovala nad rizikem nákazy.

Od roku 2010 jsou povinně očkovaní rizikoví novorozenci. Nicméně podle profesora Berana se k plošnému očkování proti TBC znovu vrátíme. „Já jsem přesvědčen o tom, že se k očkování proti tuberkulóze zpátky vrátíme, protože v tuto chvíli jsou ve vývoji další očkovací látky,“ říká Beran.

Tagy: