VIDEO: Poslední rozhovor s Davidem Rathem před nástupem do vězení v Teplicích!

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath nastoupil do věznice v Teplicích. V té si bude odpykávat sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Do svého nástupu měl zaplatit desetimilionovou sankci, kterou mu uložil soud. Pro novináře potvrdil, že tak neučinil.
David Rath
David Rath
TV Prima

reklama

Advokát bývalého středočeského hejtmana  Adam Černý zmínil, že má David Rath nastoupit do vězení do pondělní 18. hodiny. Před nástupem si podle Černého slov totiž potřebuje ještě něco zařídit. Sám Rath před novináři řekl, že si potřeboval dojít k zubaři a zařídit nějaké papíry. Co ovšem nestihl, je zaplatit finanční trest ve výši 10 milionů korun. Ve vězení počítá s tím, že bude dělat lékaře. ‚‚Počítám se sedmi lety, ale v druhé větvi můžu dostat ještě půl roku navíc. Já budu chtít být tam, kde mě budou moct využít jako lékaře. Vždycky jsou ty menší nemocnice lepší než ty větší,“ tvrdí Rath. 

David Rath

Ve vězení asi budu lékařem, říká David Rath před svým pondělním nástupem do výkonu trestu

Deset milionů korun k dispozici nemá

Obsílku obdržel David Rath minulé úterý, tudíž si toho dle svých slov mnoho zařídit nestihl. Soud mu uložil mimo sedmiletého trestu ještě desetimilionovou pokutu, a pakliže nebude trest ve stanovené lhůtě zaplacen, jeho trest se zvýší o 2,5 roku.

Rath figuruje mimo jiné i v takzvané druhé větvi korupční kauzy. V obžalobě stojí, že domlouval úplatky mimo jiné za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu. To začal soud projednávat letos v lednu.

Kauza krabice od vína

Celá kauza se rozehrála už v roce 2012, kdy byl David Rath zadržen se sedmi miliony korun v hotovosti. Při domovní prohlídce pak bylo nalezeno dalších 10 milionů a měsíc poté byl Rath vydán k trestnímu stíhání. Byl obviněn z přijímání úplatků. Ve vazbě strávil David Rath necelý rok, z té byl propuštěn v listopadu 2013. Později Ústavní soud uznal, že opakované prodlužování vazby porušilo Rathova práva a ten měl tedy právo na odškodné.

Kromě bývalého ministra bylo obviněno 10 dalších lidí, a to včetně bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové a jejího manžela Petra. Každý má zaplatit 15 milionů korun. Stráví za mřížemi dle všeho 6 let. Dále jsou obžalováni podnikatelé, manažeři a několik firem.

David Rath

David Rath exkluzivně pro TV Prima: Před nástupem do věznice odjedu do zahraničí

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!