VIDEO: Potopená ruská ponorka i po třiceti letech vyzařuje radiaci

Potopená ruská ponorka i po třiceti letech vyzařuje radiaci

Potopená ruská ponorka i po třiceti letech vyzařuje radiaci ZDROJ: AP/Institute of Marine Research Norway/Ægir 6000

Norští výzkumníci naměřili hodnoty až 800000krát vyšší než je norma. Podle vědců hodnota ale alarmující není, arktická voda radiaci totiž rozptýlí. Podle agentury AP nepředstavuje žádné riziko pro lidi ani ryby.

Hilde Elise Heldal z Norského institutu mořského výzkumu uvedla, že úrovně „nebyly alarmující“. Institut dále uvedl, že nálezy byly kolem 100 Becquerel (Bq) na litr, na rozdíl od přibližně 0,001 Bq na litr jinde v norském moři.

Několik vzorků odebraných v okolí větracího kanálu na vraku ponorky obsahovalo mnohem vyšší úrovně radioaktivního cesia, než bychom normálně našli v norském moři. Záběry, které zveřejnila agentura AP ve spolupráci s INSTITUTE OF MARINE RESEARCH NORWAY/ÆGIR 6000, celý proces monitorují. Ostatní vzorky ze stejného kanálu však neobsahovaly zvýšené hodnoty. "Vzali jsme vzorky vody z tohoto konkrétního kanálu, protože Rusové zde zdokumentovali úniky jak v 90. letech, tak i v roce 2007," dodala vedoucí expedice.

V oblasti, kde se ponorka nachází, není mnoho ryb. Společná norsko-ruská expedice vyrazila v sobotu z Tromsoe, severního Norska, do Arktického Barentsova moře, kde se před třiceti lety ponorka Komsomolec potopila do hloubky asi 1700 metrů. Norská výzkumná loď G.O. Sars dorazila na místo v neděli a poslala do hlubin dálkové ovládané ponorné roboty, které provedly měření. Výsledky budou vědci ještě podrobněji zkoumat.

Komsomolec se potopil v roce 1989. Čtyřicet ze 69 členů posádky zemřelo při požáru a jaderný reaktor ponorky a dvě jaderné hlavice zůstaly na palubě.

Tagy: