VIDEO: Povinné očkování - Poslanci budou schvalovat zákon o odškodnění

Odškodnění za vážné zdravotní potíže nebo dokonce za smrt dítěte po povinném očkování. Právě tento návrh zákona míří v Poslanecké sněmovně do třetího čtení. Poslanci by o něm mohli rozhodnout už příští týden. Vzniknout by pak mohla i speciální komise.
2. 11. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: POVINNÉ OČKOVÁNÍ: POSLANCI BUDOU SCHVALOVAT ZÁKON O ODŠKODNĚNÍ
2. 11. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: POVINNÉ OČKOVÁNÍ: POSLANCI BUDOU SCHVALOVAT ZÁKON O ODŠKODNĚNÍ

reklama

Honzíkovy problémy začaly po druhé dávce takzvané hexavakcíny, po podání očkovací látky proti 6 nemocem současně. „Najednou se neudržel na těch ručičkách. Prostě byl jakoby částečně ochrnutej, opravdu tím,“ řekla pro Zpravodajství FTV Prima už před časem Honzíkova maminka.

Když poté chytil virózu, neměl prý sílu na to, aby se ubránil. Nikdo to oficiálně nepotvrdil, Honzíkova rodina ale byla přesvědčena o tom, že za ztrátu jejich ani ne rok a půl starého syna mohlo očkování.

Nyní míří v Poslanecké sněmovně ke schválení zákon, podle kterého by se měli odškodnit rodiče, jejichž dítě zemře nebo bude mít vážné zdravotní potíže. „My tady máme už velmi dlouhou dobu povinnost očkování. Pod sankcí, ale na druhé straně neexistuje právní titul, podle kterého bychom mohli odškodnit ty případy, kdy dojde na újmě na zdraví,“ informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Podle něj by se mohlo jednat o několik případů ročně a částky od stovek tisíc do několika milionů. Peníze by rodiny mohly dostat za náklady na péči, domácnost, ale i za duševní útrapy rodičů. „Určitě nebudeme odškodňovat domnělý vznik autismu a podobně,“ upřesnil Vojtěch.

Kromě koalice je připravena zákon z pera ministerstva zdravotnictví podpořit i velká část opozice. Vzniknout by podle některých poslanců mohla i odborná komise, která by měla žádosti o odškodnění posuzovat. „Musí se jí zúčastnit experti z oblasti dětského lékařství, vakcinologie, tak, aby ta rozhodnutí byla správná,“ upozornil Bohuslav Svoboda (ODS).

Další z pozměňovacích návrhů chce usnadnit život rodinám, které by chtěly o odškodnění žádat. „Nebylo by to důkazní břemeno na nich, ale na ministerstvu, to znamená, že rodič - poškozený - by dal plnou moc, aby si vyžádal zdravotní dokumentaci přímo po zdravotnickém zařízení,“ doplnil Vít Kaňkovský (KDU-ČSL)

Zatímco politici návrh vítají, lidé, kteří bojují za práva poškozených rodin, jsou k zákonu spíše skeptičtí. „Mám obavy z té aplikace v praxi, protože už sama zastupuji jeden takový případ a ministerstvo tam odmítá souvislost s očkováním. Jde o chlapce, který má ochrnutou polovinu obličeje a má i lékařské zprávy, které říkají, že jde o nežádoucí účinek očkování, ale ministerstvo to popírá,“ informovala právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Výše odškodnění za újmu po povinném očkování by se měla řídit občanským zákoníkem a další specifikace také připravovanou vyhláškou. V případě, že se chyba prokáže a nedopustí se jí lékař nebo výrobce vakcíny, mělo by peníze vyplatit ministerstvo zdravotnictví - a to do půl roku od doručení žádosti. Rodina by se ale měla na resort obrátit do tří let od chvíle, kdy k újmě na zdraví došlo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!