VIDEO: Požáry kvůli komínům! Jak se jich vyvarovat?

Kominíci

Rozhovor s kominíkem Michalem Macháčkem

Se začátkem topné sezóny je nejvyšší čas nechat si vyčistit komín, pokud jste to ještě neudělali. Ale pozor na falešné kominíky, každý rok policie řeší hned několik případů řemeslníků, kteří se za pravé kominíky pouze vydávají a obvykle neodvedou práci tak, jak je potřeba. A to je velké riziko, stejně jako nenechat si komín čistit vůbec.

Pokud v komíně vzplanou saze, zajímá se pojišťovna o to, kdy, kdo a jak provedl naposledy revizi. Pokud pracovník pojišťovny zjistí, že potvrzení neexistuje, je prošlé nebo nemá potřebné náležitosti, můžete mít vážný problém. Pojišťovna totiž nemusí vyplatit celou pojistku a nebo může úplně odmítnout peníze poslat.

Pokud máte komín, je důležité vědět, že revizí musí projít minimálně jednou ročně, čistit by se ale podle odborníků měl alespoň třikrát za rok. Kdo je zručnější a nebojí se výšek, zvládne to sám - je jednoduše potřeba pročistit celou spalinovou cestu, ve které se usazují saze a následně saze vybrat.

Návštěva autorizovaného kominíka jednou ročně je ale povinností, které se nevyhnete. A jak nenaletět podvodníkovi? Odborníci radí vybírat například podle seznamu, který zveřejňují na svých internetových stránkách hasiči, případně cech kominíků. Dobrý kominík obvykle nemá moc času, na rozdíl od těch falešných, kteří často zvoní u dveří a nabízejí se sami. Cena za revizi jednoho komína obvykle nebývá pod pět set korun, podezřele nízká cena by proto měla být dalším varovným signálem.

Tagy: