VIDEO: Pozor na pochybný přípravek na srdce! Lživý inzerát láká na zázraky, varuje v rozhovoru profesor Pirk

ROZHOVOR: Centrum provázení pomáhá rodinám s handicapovanými dětmi

Rozhovor

Na internetu se objevil další rizikový e-shop. Tentokrát nabízí údajně zázračný přípravek na srdce s názvem Heart Tonic. Před stránkami ale varuje Státní ústav pro kontrolu léčiv i lékaři. Podle nich jsou některé účinky přípravku naprosto nesmyslné. Naší redakci se podařilo spojit přímo s prodejci, podle kterých jsou kapičky účinné.

„Eliška Nováková se narodila v roce 1896 v Rakousku-Uhersku, přežila revoluci, dvě světové války, komunismus, i všechny bývalé panovníky a prezidenty. V České knize rekordů je uvedena jako nejstarší žijící osoba – 14. března dosáhla věku 120 let,“ tak uvádí inzerát na pochybném e-shopu údajně zázračný přípravek na srdce. Už na první pohled ale počty nesedí – ženě by totiž mělo být 124. I když má jít o Češku, na fotografii na sobě má muslimský hidžáb.

Přípravek kromě ní na webu doporučuje i docent Vilém Ron, lékař podobného jména sice ve zdravotnictví působí, fotka ale nesedí. Nesedí ani název instituce, která údajně přípravek distribuuje za sníženou cenu po celém Česku. Žádný Výzkumný ústav klinické kardiologie totiž neexistuje. Také některé účinky přípravku jsou zcela chybné. „Například tvrzení, že vitamín B1 zabraňuje infarktu myokardu je úplný nesmysl,“ řekl televizi Prima přední kardiochirurg Jan Pirk.

Přípravek neznají ani odborníci ani Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se nejedná o registrovaný léčivý přípravek, to znamená, že u něj nebyla posuzována účinnost, jakost ani bezpečnost,“ řekla Barbora Peterová, mluvčí instituce. Právě Státní ústav pro kontrolu léčiv nelegální nabídky na internetu monitoruje (viz stránka www.nebezpecneleky.cz). Takové nabídky je však podle Ministerstva zdravotnictví nutné vnímat z pohledu charakteru domény.

„Pokud je majitelem domény ‚.cz‘ český občan nebo občan jiné členské země EU, SÚKL se snaží uplatnit všechny legislativní nástroje k odstranění takových nabídek z internetu a prokázané případy postihuje. Pokud je majitelem domény ‚.cz‘ občan ze třetí země a v případě, že písemnosti pro majitele domény jsou nedoručitelné,“ vysvětlil David Šíma z tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví. Právě tato stránka má ruskou doménu a proto není možné jejího majitele vystopovat.

O to se snažila i naše redakce. Pod falešným jménem jsme přípravek objednali. Asi po dvou hodinách volala operátorka a snažil se zjistit adresu, kam má přípravek zaslat. Jméno firmy, která ho distribuuje ale neuvedla. „Já o tom vím, že jsou to bylinné kapičky, který jsou dobrý na vysoký tlak, je to dobrý když máte třeba problémy s ucpáváním žil, je to dobrý, když máte třeba… jste unavanej, tak vzít si ty kapičky, že by to mělo pomoct,“ řekla žena, která se nepředstavila.

Na základě informací televize Prima už Česká obchodní inspekce zařadila stránky mezi rizikové weby. Těch už na svých stránkách eviduje kolem 700. Inspektoři totiž ze zákona zablokovat stránky nemůžou a jediné co mohou dělat, je před nimi varovat.

https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Tagy: