VIDEO: Problémy s Turowem pokračují

CNN Prima NEWS

Turow - vývoj

Ministerstvo životního prostředí se už měsíc marně snaží získat podrobnější informace o žádosti polské těžební společnosti PGE, která chce podle ekologů v tichosti prodloužit těžbu v uhelném dole v Turowě těsně za českopolskou hranicí. Toho se bojí desetitisíce lidí v pohraničí, kteří by podle geologů mohli přijít o podzemní zdroje pitné vody. Protože proces získávání nové licence k těžbě se komplikuje i díky silnému tlaku z české strany, změnili tě

Podle českého ministra životního prostředí polští úředníci odmítli pracovníky české ambasády, kteří chtěli nahlédnout do příslušného spisu. S neúspěchem skončily i telefonáty a maily ministra. „Jsem z toho zklamaný, ale to neznamená, že to budeme vzdávat, budeme se ty informace snažit získat všemi možnými způsoby,“ tvrdí ministr Richard Brabec.

Polská polostátní firma PGE, která je obdobou našeho ČEZu, má licenci k těžbě v Turowě do jara letošního roku. Už několik let se snaží získat licenci novou, aby mohla obří jámu prohlubovat a rozšířovat až do roku 2044. Podle pravidel Evropské unie se ale k takovému záměru v těsné blízkosti státní hranice mohou vyjádřit i Češi – a ti dali jasně najevo, že se jim to nelíbí. Minimálně už dokázali celý proces zbrzdit a je jasné, že PGE do jara novou licenci nezíská. Firmě tak hrozí, že by musela zastavit rypadla. Proto těžaři přišli s novou taktikou – vedle pokračující snahy o získání nové licence požádali i o prodloužení té stávají na šest let. To umožňuje polský zákon přijatý ještě před vstupem našich severních sousedů do Evropské unie, což současně znamená, že se Poláci nikoho jiného ptát nemusejí a rozhodnutí je plně v kompetenci polského ministerstva životního prostředí. To by podle posledních informací mělo vydat verdikt do 10. února. Vzhledem k tomu, že uhlí z dolu krmí sousední elektrárnu, která patří k největším v Polsku a pokrývá svou produkcí zhruba desetinu tamní spotřeby elektrické energie, není příliš pravděpodobné, že by výsledkem bylo zamítnutí.