VIDEO: Proč benzín zdražil za týden skoro o 30 haléřů a zdražuje i nafta? Důvody vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda

Ceny pohonných hmot v Česku se dál zvyšují. Průměrná cena benzínu stoupla za týden o 28 haléřů na 33,67 koruny za litr. Nafta zdražila od minulé středy o 17 haléřů na 32,74 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Jaké jsou důvody? Ceny ropy na trzích stagnují, ale my očekáváme zdražování i v dalších týdnech, říká ekonom Lukáš Kovanda.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Video k vývoji cen benzínu a nafty v ČR

reklama

Nejdražší pohonné hmoty tankují řidiči v Praze. Litr Naturalu 95 vyjde v průměru na 34,12 koruny a nafta na 33,37 koruny. Nejlevněji tankují naftu řidiči v Jihočeském kraji. Litr tady vyjde na 32,36 koruny. Litr benzínu stojí na jihu Čech 33,39 koruny, stejně jako v Královéhradeckém kraji.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se benzín tak prodává za nejvyšší cenu od loňského listopadu. Nafta je nejdražší od loňského prosince. Od svého letošního cenového dna v polovině února zdražil benzín již o jedenáct procent, neboli o více než 3,30 na litr.

V růstu cen pohonných hmot v ČR se zrcadlí letošní zdražování ropy. Severomořská ropa typu Brent v letošním roce zdražila v dolarech o bezmála 30 procent. V korunovém vyjádření pak barel ropy Brent zdražil dokonce o 34,3 procenta, protože k růstu cen ropy se přidal i efekt oslabení české měny vůči té americké. Koruna letos oslabila vůči dolaru o 3,5 procenta. Nyní se koruna ocitá na své nejslabší úrovni vůči dolaru za poslední takřka dva roky, za období od června 2017. Jeden dolar vyjde na 23,22 koruny.

V posledním více než měsíci však ropa zlevňuje. Z cen blížících se 75 dolarům za barel na úrovneň pod 70 dolarů za barel, tj. o více než šest procent. Růst cen pohonných hmot v ČR tak má na svědomí spíše slábnoucí koruna a také provozovatelé čerpacích stanic a další firmy ve zpracovatelsko-dodavatelském řetězci ropných produktů, které i vlivem mediálně sledované situace kolem kontaminované ropy v ropovodu Držba navyšují své marže.

Důvodem je pokračující eskalace napětí v americko-čínských obchodních vztazích. Hrozba vleklé obchodní války a trvalejšího zápasu o technologickou dominanci zhoršuje vyhlídku poptávky po ropě, protože střet dvou největších ekonomik světa nutně vede k poklesu globální ekonomické aktivity, a tedy i poptávky právě po ropě.

Strach trhu ze slabší poptávky je v tuto chvíli natolik silný, že upozaďuje obavy z vývoje na nabídkové straně. Na té je patrný tlak na růst cen z důvodu rostoucího napětí na Blízkém východě, zejména mezi Íránem a USA. A také kvůli možnému prodloužení doby, po kterou členové kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií a další významní těžaři typu Rusko budou omezovat svoji ropnou produkci.

Vzhledem k předpokládané další eskalaci napětí v mezinárodních obchodních vztazích lze očekávat, že obava z poklesu poptávky se do cen ropy promítne výrazněji než tlaky na nabídkové straně, takže výsledkem bude další pokles cen ropy na světových trzích. Ten se s obvyklým zpožděním, během června, projeví výrazným zmírněním až ustáním růstu cen pohonných hmot v České republice. V příštím týdnu však cena pohonných hmot ještě vzroste, a sice v rozsahu do kolem patnácti haléřů na litr. Efekt eskalující obchodní války bude tlumit slábnoucí koruna, která slábne ze stejného důvodu – kvůli růstu nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!