VIDEO: Řádění v ulicích Hongkongu – demonstranti stavěli barikády, policie je rozháněla slzným plynem

Tisíce demonstrantů opět vyšly do ulic Hongkongu. Policie je rozehnala slzným plynem (ZDROJ:AP)

Tisíce demonstrantů opět vyšly do ulic Hongkongu. Policie je rozehnala slzným plynem (ZDROJ:AP)

Průmyslovou čtvrt v Hongkongu pohltil slzný plyn. Demonstranti v Hongkongu zablokovali silnice a ničili policejní průmyslové videokamery. Kolem odpoledne obklíčili tamní policejní stanici a několik z nich vytvořilo barikády, za kterými několik hodin čelili pořádkové policii.

„Neříkám, že podporuji násilí, já podporuji jen boj za ochranu svých práv,“ řekl v sobotu pro Wall Street Journal jeden z protestujících. Čtyřiatřicetiletý kameraman na volné noze následně novináři ukázal čínské tetování na své paži, které v překladu znamenalo „bezpečnost“ a další tetování, tentokrát v angličtině „Buď užitečný a silný“. Demonstranty nakonec kolem čtvrté hodiny odpoledne rozehnala policie slzným plynem a obušky. Zatímco některé barikády vzplály, policie už pronásledovala nespokojené obyvatele do okolních ulic.

Dvanáctým týdnem trvající protesty pokračují po rozhodnutí místní vlády o vydávání trestně stíhaných lidí do pevninské Číny. Protestujícím se také nelíbí restriktivní dohled a „šikana“ Číny, konkrétně jejích policejní složek, které nechají vyslýchat a prohledávat telefony lidí, kteří přiletěli z Hongkongu. Člen britského konzulátu v Hongkongu, Simon Cheng, byl po příletu z pracovní cesty z Hongkongu do Číny zadržen a patnáct dní policií vyslýchán. To je podle protestujících nepřijatelné.

Honkongský řetěz

Demonstranti v Hongkongu včera vytvořili dlouhý řetěz ze svých těl. Protestující si vzájemně propletli ruce a zapnuli světla na svých mobilních telefonech, světla, která měla symbolizovat naději na svobodu. Někteří z nespokojených lidí drželi i vlajky států, které se za protesty v Hongkongu postavily. Novináři tak mohli spatřit vlajky Německa, Itálie, Francie, Kanady, Jižní Koreji, nebo třeba Japonska.

Organizátoři toto dlouhé uskupení tvořené protestujícími lidmi nazvali Hongkongskou cestou, inspirovanou podobným lidským řetězem, který vytvořili obyvatelé pobaltských států na samém začátku devadesátých let v souvislosti s bojem o nezávislost nad tehdejším Sovětským svazem.

Kromě světel zaplavil moderní ulice Hongkongu i zpěv mírumilovných melodií včetně písně „Sing Hallelujah to the Lord,“ která se stala hymnou protestujících. „Jestliže nebudeme konat teď, tak později už bude pozdě,“ řekla jedna z mírumilovných protestujících britskému Channel 4.