VIDEO: Rojí se včely. Co dělat, když vám přistanou na pozemku?

Včely jsou sice velmi užitečné, opylují květiny a „vyrábějí“ med. Ale také dávají žihadla, a to hlavně alergikům může způsobit vážné problémy. Na zahradě jsou vítány, ovšem co dělat, když jich přiletí celý roj a chce se u vás usadit? Odborníci radí - snažte se zachovat klid!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rojí se včely. Amatérské záběry zachytily včelaře v akci

reklama

Včelí rojení probíhá každoročně v období měsíců květen - červen. Včely v roji jsou obvykle mírné, protože mají plné žaludky medu. Ale bojovat proti včelám svépomocí je zbytečné a nebezpečné. Zaútočíte-li na roj třeba koštětem, proudem vody nebo podobně, rychle zjistíte, že i mírná a najedená včela dokáže bolestivě bodnout.

A tak nezbývá než se obrátit na odborníky. Podobný případ nám popsala i naše divačka paní Anna. A poslala nám i amatérské videozáběry z celého zásahu. "V pátek odpoledne jsem přijela na chalupu a hned jsem slyšela hlasitý zvuk bzučení, už z dálky jsem viděla tisíce poletujících včel. Nenapadlo mě nic jiného než zavolat na linku 158, aby mi poradili, co mám udělat. Ochotná dispečerka mi dala několik kontaktů na místní firmy, které se odstraněním rojů zabývají. Nakonec jsem ale sedla do auta a objížděla vesnici, jestli neznají nějakého včelaře, který by si včely odnesl. A tím je zachránil a nezahubil," popisuje situaci paní Anna. Společně se vrátili i s vybavením.

Zkušený včelař vybavený kuklou, oblekem, pytlem a smetáčkem včely nejprve postříkal vodou, aby byly těžší a spadly do připraveného pytle. "Měla jsem štěstí, že objevil královnu matku. Podle jeho slov včely byly na střeše tak zhruba třetí den a už se chtěly zabydlet. Tisíce včel ještě zůstaly na místě až do neděle, ale bez matky postupně odlétaly."

Tenhle příběh má štastný konec i pro včely, nakonec včelař Radek V. objevil starší paní, bydlící asi kilometr od chalupy paní Anny, které včely patřily a vrátil jí je. Jinak je mohl potkat horší osud. Žádný včelař si nevezme cizí, neznámý roj mezi svá včelstva. "Můžou být nemocné a mohly by usmrtit ta moje, já osobně mám své královny matky očíslované a zastřihuji jim křídla. Kdyby chtěla uletět i s rojem, vypadne před úl a nikam neodletí, následovaná celým rojem," říká pan Radek, který se včelařením zabývá už desítky let.

Obecně odborníci radí, že to nejlepší, co můžete s rojem udělat, je nahlásit jeho polohu nejbližšímu včelaři. Znáte-li nějakého ve vašem okolí, poproste ho o pomoc a odchycení. Informace o včelařích můžete také získat na obecním úřadě.

reklama

reklama