VIDEO: Rok od tragédie v Janově. Město si oběti připomene minutou ticha

Symbol tragédie v Janově

Reportáž ze 14. 8. 2018

14. srpen mají všichni Italové spojen s jednou z největších národních katastrof - pádem Morandiho mostu v Janově. Hlavním městem ligurského regionu se dnes před polednem rozezní sirény. Přesně v 11:36, pak bude město na počest obětí držet minutu ticha. Podívejte se na souhrn událostí, které k celé tragédii vedly i na vstupy reportéra Vladimíra Pinkera, který informoval přímo z místa.

Most Ponte de Morandi na dálnici A10 v italském Janově byl vybudován v roce 1967 a vedl 45 metrů nad zemí a obytnými domy. Byl hlavní tepnou při cestě do Itálie ze severu a nesl jméno po svém architektovi. Vše se ale během několika vteřin změnilo přesně před rokem - 14. srpna 2018.

Sever Itálie se v srpnu potýkal se silným deštěm a bouřkami. Na několika místech se sesunula půda a tohle počasí bylo bohužel i poslední kapkou pro Morandiho most. Čtrnáct vteřin stačilo k tomu, aby se dvousetmetrový kus mostu krátce před polednem zřítil. Jely po něm v tu chvíli desítky aut. Třiatřicet osobáků a několik kamionů vzal most s sebou k zemi.

Symbol štěstí v neštěstí

Jedním ze symbolů tragédie, která si vyžádala 43 životů, se stal řidič zelené dodávky, který stihl zastavit těsně před padající částí mostu a z auta utekl zpět do tunelu. Jeho vůz pak stál na kraji mostu po celou dobu záchranných prací.

Z mostu se s kamionem zřítil i český řidič

Mezi těmi, kteří se z mostu zřítili, byl i český řidič pražské dopravní společnosti. Měl obrovské štěstí. Pád přežil se zlomeným nosem, žebry a pohnožděnými plícemi.

Na místo okamžitě po kolapsu mostu vyjely desítky záchranářských týmů, hasiči, horolezci a záchranáři se psy vycvičenými na vyhledávání zavalených osob. Tragédie během několika málo minut obletěla celý svět a do Janova vyrazil i náš reportér Vladimír Pinker.

Na místě pomáhalo i mnoho dobrovolníků přímo z Janova. Zachranářské týmy zůstávaly na místě ve dne i v noci a bohužel s každou hodinou přibýval počet obětí.

Po třech dnech se Vláďovi podařilo dostat do skupiny pouhých tří novinářů, kterým hasiči umožnili vstup přímo do míst, nad kterými stál Morandiho most.

Počet mrtvých se nakonec vyšplhal na 43. Itálie vyhlásila státní smutek a většině obětí stát vystrojil hromadný pohřeb. Někteří pozůstalí ale řekli, že si nepřejí, aby se někdo, kdo může za smrt jejich blízkých - tedy stát - podílel na pohřbu.

Kdo nese za tragédii zodpovědnost?

Tomu, že by za pád mostu mohlo pouze počasí, nechtěl nikdo věřit. Ministerstvo dopravy zřídilo speciální vyšetřovací komisi a její závěry jasně ukazovaly na provozovatele italské dálnice. Firma ASPI podle nich nedbala na řádné zajištění mostu a o tom, že most není v dobré kondici, prý museli vědět. Prokurátor se rozhodl vyšetřovat dvacet lidí a dokonce zažádal i o to, aby byli vyslechuti ti, kteří v roce 1992 most revidovali. O viníkovi ale zatím rozhodnuto není.

Co bude dál?

Letos v červnu pyrotechnici odpálili zbytky Morandiho mostu a na místě zůstal už jen jediný pilíř. Starosta Janova Marco Bucci nyní dohlíží jako zvláštní komisař na stavbu nového mostu, který vzniká pod taktovkou slavného architekta a janovského rodáka Renza Piana. Ten by měl být dokončen v dubnu příštího roku.

Tagy: