VIDEO: Šedé sochy u filipínské sopky! Lidé zachraňují zvířata v měsíční krajině

Živý kůň pod sopečným popílkem na Filipínách

Zvířata pokryl popílek z filipínské sopky ZDROJ: CNN

Videa z vybuchující sopky Taal na Filipínách ukazují poté pustou šedou krajinu plnou zničených domů a popadaných stromů. Vše je pokryté silnou vrstvou těžkého popela. Někdo ale přežil. Smutné záběry nehybně stojících koní i dalších zvířat oblétly svět! Zvířata, která nemohla uniknout z ostrova, teď zachraňují lidé a riskují tak své životy. Je jen otázkou času, kdy dojde k masivní erupci.

Řada obyvatel, kteří žili na úpatí sopky, ignorují vládní varování aby odešli, a starají se o zvířata, které pokryl popílek. Dojemná videa na sociálních sítích ukazují, jak vše živé trpí pod těžkou vrstvou sopečného popela, který pokryl vše v okolí sopky.

Filipínská sopka Taal v posledních hodinách dál chrlí lávu a vytrvale se otřásá, což podle vědců může být předzvěstí blížící se mohutné a nebezpečné erupce. Z okolních vesnic pokrytých tmavým popelem bylo evakuováno už asi 40 000 lidí. V řadě obcí a měst, včetně metropole Manily vzdálené od vulkánu asi 60 kilometrů, byly uzavřeny vládní úřady a školy, uvedla agentura AP. Od neděle byly na místních letištích odloženy či zrušeny stovky letů, což zasáhlo desetitisíce cestujících. Kamera uvnitř kráteru zachytila erupci a pak obraz zhasl, podívejte se na video:

Stupeň varování platící pro oblast Taalu je nadále na čtvrtém stupni z pětibodové škály. Znamená to, že nebezpečná erupce se dá očekávat v řádu hodin či dní. Pátý, nejvyšší stupeň značí postupující ničivou erupci. Podrobněji jsme psali zde:

Během dnešního dne sopka chrlila žhavou lávu do výšky až 800 metrů společně s oblaky popela a kamení. V průběhu osmi hodin dnes seismologové zaznamenali zhruba 50 vulkanických zemětřesení, což svědčí o tom, že magma uvnitř sopky stoupá k povrchu, sdělil filipínský seismologický ústav. Ten také varoval před trvajícím spadem popela ve vesnicích, které leží v blízkosti sopky.

Taal se nachází na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangas a je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách. Server stanice BBC píše, že v minulých 450 letech sopka vybuchla 34krát. K životu se probudila v neděli mohutnou erupcí, která vyslala oblak vulkanického popela do výšky 15 kilometrů.

Vítr zanesl popel až do Manily a vynutil si v neděli uzavření tamního mezinárodního letiště. To nefungovalo ani část pondělí. Zrušeno či odloženo bylo více než 500 mezinárodních a domácích letů, což zasáhlo na 80 000 pasažérů, řekl agentuře AP manažer letiště Ed Monreal.

Úřad pro řešení katastrof napočítal v provinciích Batangas a Cavite přes 40 000 lidí, kteří opustili své domovy a vyhledali útočiště v téměř 200 evakuačních centrech. Místní představitelé předpokládají, že jejich počet se ještě zvýší. Úřady varovaly obyvatele zasažených vesnic, aby se zatím nevraceli zpět.

Nemocnice ve městě Tagaytay v provincii Cavite přijala nejméně šest lidí s dýchacími potížemi. Žádná úmrtí ani rozsáhlé škody výbuch sopky zatím ale nezpůsobil.

Tagy: