VIDEO: Silné deště by mohly pomoci uhasit požáry na jihu Austrálie

Po nejmasivnějších požárech australské historie dorazily do australského Nového Jižního Walesu nejsilnější deště posledních let. Úřady i místní obyvatelé doufají, že do konce týdne oheň v této části kontinentu ustane.
Povodně Austrálie (Zdroj: CNN)

Podle Státní hasičské služby povodeň uhasila kolem 30 požárů, dalších 24 však pokračuje po celém Jižním Walesu. Uhašena byla dvě nejmocnější epicentra u severu Sydney, která hoří od listopadu loňského roku a každé zničilo přes 500 tisíc hektarů půdy. „Soudě podle předpovědi počasí dostaneme pod kontrolu i zbývající ohniska poměrně rychle. Doufáme, že do konce týdne už jich více nebude,“ řekl mluvčí BBC James Morris.

V řadě oblastí však deště způsobily těžké záplavy a stovky obyvatel musely být znovu evakuovány – tentokrát právě kvůli vodě. Obyvatelé pobřeží Nového Jižního Walesu a Queenslandu jsou upozorněni na zvýšenou míru ohrožení, ale úřady se domnívají, že to nejhorší už proběhlo. Podle australského úřadu meteorologie v Austrálii napadlo minulý pátek v Sydney více než 391 milimetrů deště, což je obvykle čtyřměsíční norma. 

Požáry Austrálie

Austrálie pocítila naši budoucnost. Při požárech zemřely stovky milionů zvířat

Státní záchranné služby hlásí, že přijaly asi 10 tisíc hovorů se zprávami o padlých stromech a zatopených domech. Stovky lidí byly evakuovány. Jeden muž byl zachráněn z řeky v severní části státu, ta totiž přetékala a muž se držel kolem 10 hodin na stromě. Na předměstí Brisbane byli zas zachráněni manželé, kteří se zavěsili na stromě.

Více než 100 tisíc domů v místech, kde pršelo, přišlo o elektřinu. 800 hasičů bylo povoláno k likvidaci následků deště a povodní. Současně zůstává v oblastech aktivního požáru pouze 100 hasičů.

Nedávné lesní požáry v Austrálii byly obzvláště ničivé. Vědci to považují za důsledek změny klimatu. Od listopadu loňského roku bylo ohněm v Austrálii zabito nejméně 33 lidí, asi jedna a půl miliarda zvířat, spáleno tisíce domů a zasažena plocha 11 miliard hektarů.

Tajný život koaly

Sbírky na pomoc Austrálii: Z 60 milionů dolarů se jich k organizacím pečujícím o zvířata dostalo jen necelých 7

Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC. Seznam sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.

reklama