VIDEO: Silné deště by mohly pomoci uhasit požáry na jihu Austrálie

Povodně Austrálie

Povodně Austrálie (Zdroj: CNN)

Po nejmasivnějších požárech australské historie dorazily do australského Nového Jižního Walesu nejsilnější deště posledních let. Úřady i místní obyvatelé doufají, že do konce týdne oheň v této části kontinentu ustane.

Podle Státní hasičské služby povodeň uhasila kolem 30 požárů, dalších 24 však pokračuje po celém Jižním Walesu. Uhašena byla dvě nejmocnější epicentra u severu Sydney, která hoří od listopadu loňského roku a každé zničilo přes 500 tisíc hektarů půdy. „Soudě podle předpovědi počasí dostaneme pod kontrolu i zbývající ohniska poměrně rychle. Doufáme, že do konce týdne už jich více nebude,“ řekl mluvčí BBC James Morris.

V řadě oblastí však deště způsobily těžké záplavy a stovky obyvatel musely být znovu evakuovány – tentokrát právě kvůli vodě. Obyvatelé pobřeží Nového Jižního Walesu a Queenslandu jsou upozorněni na zvýšenou míru ohrožení, ale úřady se domnívají, že to nejhorší už proběhlo. Podle australského úřadu meteorologie v Austrálii napadlo minulý pátek v Sydney více než 391 milimetrů deště, což je obvykle čtyřměsíční norma.

Státní záchranné služby hlásí, že přijaly asi 10 tisíc hovorů se zprávami o padlých stromech a zatopených domech. Stovky lidí byly evakuovány. Jeden muž byl zachráněn z řeky v severní části státu, ta totiž přetékala a muž se držel kolem 10 hodin na stromě. Na předměstí Brisbane byli zas zachráněni manželé, kteří se zavěsili na stromě.

Více než 100 tisíc domů v místech, kde pršelo, přišlo o elektřinu. 800 hasičů bylo povoláno k likvidaci následků deště a povodní. Současně zůstává v oblastech aktivního požáru pouze 100 hasičů.

Nedávné lesní požáry v Austrálii byly obzvláště ničivé. Vědci to považují za důsledek změny klimatu. Od listopadu loňského roku bylo ohněm v Austrálii zabito nejméně 33 lidí, asi jedna a půl miliarda zvířat, spáleno tisíce domů a zasažena plocha 11 miliard hektarů.

Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC. Seznam sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.