VIDEO: Školy a školky musí vyplňovat počet romských žáků. Rasismus a diskriminace, hřmí mnozí ředitelé

Rasismus a diskriminace - tak mnozí ředitelé českých školek a škol mluví o nařízení ministerstva školství, podle kterého mají pravidelně vykazovat počet romských žáků ve třídách. Vyplňování údajů někteří i sabotují. Ministerstvo se brání tím, že údaje potřebuje kvůli akčnímu plánu, který má lépe integrovat romské děti do běžných škol.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Školy a školky musí vyplňovat počet romských žáků

reklama

Desátý říjen je každý rok pro školy i školky posledním dnem, kdy musí Ministerstvu školství poslat nejen informace o tom, kolik mají učitelů a jaké mají vybavení, ale také zprávy o žácích a konkrétně o těch romských.

Ministerstvo tak reaguje na rozhodnutí Evropského soudu z roku 2007, který rozhodl, že Česká republika diskriminuje Romy a příliš často je posílá do zvláštních škol. „Z toho důvodu ministerstvo školství v roce 2012 vytvořilo akční plán opatření pro výkon tohoto rozsudku a jedním z těchto opatření bylo právě získat kvalifikovaný odhad počtu romských žáků a studentů,“ uvedla pro zpravodajství TV Prima mluvčí Ministerstva školství Aneta Lednová.

Učitelé mateřských škol tak každý rok ve výkazu narazí i na tabulku, do které musí vyplnit nejen celkový odhad romských žáků a dětí mladších 5 let, ale i těch s odkladem povinné školní docházky. Někteří ředitelé s tím ale nesouhlasí. „Do výkazu píšu 0 a poznámku, že nejsem kompetentní určit, kdo je Rom a kdo ne, neb všichni máme národnost českou a já se těch lidí nebudu ptát, jak se cítí,“ upřesnila ředitelka mateřské školy Andrea Benešová.

Podle Pedagogické komory je sporný především způsob, jak by měli ředitelé škol romské žáky rozpoznat. Za Roma „je označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů“.

Podle Ministerstva školství se pro účely toho šetření „používá definice Roma, která zazněla v analýze Ministerstva práce a sociálních věcí a Radě vlády pro romskou menšinu v roce 2006“.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!