VIDEO: Stavba čerpací stanice ničí domy v blízkém okolí

Už 2 měsíce komplikuje lidem v jihočeském Strmilově život stavba čerpací stanice, která se napojí na čističku odpadních vod ve městě. Průběh stavby totiž doprovázejí silné otřesy, které poničily blízké domy. Starosta města i zhotovitelská firma se brání tím, že postupují nejšetrnější variantou. Naštvaní místní obyvatelé teď ale řeší, kdo jim škody zaplatí.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Stavba čerpací stanice ničí domy v blízkém okolí

reklama

Výkop pro základy čerpací stanice je osm metrů hluboký. Případnému sesuvu půdy mají zabránit tzv. larseny. Ty umožňují hloubit stavební jámu. Jenomže zarážení této pomocné stěny způsobilo obrovské otřesy a ty se podle místních citelně podepsaly na jejich domech, které jsou v těsné blízkosti stavby.

„Najednou zeď chřustla, tak jsem začala křičet a utekla jsem. Příjemný to teda nebylo i jako na nervy a celkově, protože to byla taková vibrace, že jste se úplně celá třásla,“ popisuje místní obyvatelka, paní Jana.

Asi nejhůře ale dopadl dům paní Moniky, který před pár lety prošel rekonstrukcí. V chodbě na ni čekal kus stropu a nové zdi mohou s manželem znovu opravit. „To člověk seděl v klidu, když přišel z práce a najednou otřesy. Nevěděla jsem, co mám dřív dělat, jestli chytat sklo nebo porcelán, nebo prostě utéct z baráku. To bylo jak zemětřesení,“ vypráví paní Monika.

Nikdo z těchto místních ale neví, jak teď postupovat. Jestli si objednat statika a začít s opravami, nebo čekat, co se bude po dokončení prací dít. Panu Bohuslavovi například popraskala fasáda a obklady v koupelnách. Zoufalou situaci už řešil i s policií. „Podali jsme trestní oznámení. Policie už tu byla a vše prošla. Nafotila si škody a řekla nám, že se bude těžko prokazovat trestej čin, jelikož oni mají na všechno povolení. Tak to z toho vyznělo,“ říká pan Bohuslav, který má svůj dům asi jedenáct metrů od stavby.

Starosta nám v rozhovoru přiznal, že ta situace není jednoduchá. Velmi ho mrzí, co se místním děje. Prý už ale měli s firmou i několik jednání, aby k těm škodám nedocházelo. „Snažili se udělat spoustu postupů. Bylo to i finančně daleko náročnější, ale to se nedá nic dělat, pokud jde o majetek občanů. Byl tam i statik posoudit tyhle věci. Dokonce pan místostarosta prověřoval nějaký stavby, kde jsou chráněný stavby v okolí. Postupovali tam stejným způsobem. Zjišťoval, jestli docházelo k nějakému vážnějšímu poškození a paní starostka mu potvrdila, že ne, že tohle je způsob, jakým se to dá provést, který úplně nenaruší tu statiku,“ vysvětluje Martin Novák starosta města Strmilov.

Prý asi nešlo udělat nic lépe. Stavební firma zkrátka postupuje podle schváleného technologického postupu od projektanta. To nám řekl i stavbyvedoucí a dodal, že tento postup je opravdu ten nejšetrnější. 

„Stavbu máme předanou. Firma za to zodpovídá a pak je i pojištěná a myslím si, že oni snad dělaj všechno pro to, aby ty škody byly co nejmenší,“ říká starosta Novák. Podle něj by neměl být problém s odškodněním. Společnost údajně místním přislíbila, že po ukončení prací s nimi bude vzniklou škodu řešit.

Jenomže ocelovou stěnu bude muset firma na závěr prací odstranit. Čerpací stanice se musí napojit na čističku za kopcem a to by nebylo se stěnou možné. Obyvatelé se tak bojí dalších otřesů a ještě větších škod. Už v pátek pracovníci odstranili první část larsenů a v pondělí budou odstraňovat i zbytek stěny. Lidem v okolí tak nezbývá, než čekat, jak to dopadne.

reklama

reklama