VIDEO: Stovky mužů se zavázanýma rukama a očima opět vznítily debatu na téma Peking vs. Ujgurové

Ilustrační foto: detenční tábor v Číně

Stovky vězněných mužů v Číně (zdroj: CNN)

Video natočené v Číně z dronu ukazující stovky mužů se zavázanýma očima, kteří jsou vedeni z vlaku zřejmě do detenčního centra, vzbudilo další obavy nad pokračujícími zásahy proti muslimským Ujgurům v západočínském regionu Sin-ťiang. O videu široce informoval server CNN.

Video, které bylo minulý týden anonymně zveřejněno na serveru YouTube, ukazuje stovky mužů, z nichž většina je oblečena do fialových vest s nápisem „Kashgar Detention Center“ (Kašgarské detenční centrum). Muži mají oholené hlavy, za zády svázané ruce a zavázané oči a jsou hlídáni desítkami policejních důstojníků ve SWAT uniformách. V popisu videa se uvádí, že prokazuje „dlouhodobé potlačování základních lidských práv a svobod čínskou vládou v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang“.

Video je podle všeho autentické a asi rok staré

Ačkoliv CNN nemohla nezávisle ověřit autenticitu videa, protože úředníci čínského ministerstva zahraničí na žádost o komentář neodpověděli, v jeho autentičnost věří například sinolog Nathan Ruser z Australského strategického politického institutu, podle kterého však bylo video natočeno zřejmě v srpnu 2018 na vlakové stanici blízko města Korla v centrální části regionu Sin-ťiang. Podle Rusera video zobrazuje transport lidí z detenčního centra v Kašgaru do „mnohem expanzivnějšího zařízení v Korle“. Pro autenticitu videa se vyjádřil také nejmenovaný důstojník západní zpravodajské služby.

Úřady regionu Sin-ťiang začátkem října pro CNN uvedly, že „zásah proti zločinu v souladu se zákonem je běžnou praxí ve všech zemích“. „Zákroky Sin-ťiangu proti zločinům nebyly nikdy spojeny s etnicitami nebo regiony,“ bylo uvedeno ve vyjádření. „Přeprava vězňů soudními orgány souvisí s běžnou soudní činností.“ Vězni jsou v Číně údajně běžně převáženi se zavázanýma očima.

Čína zadržuje stovky tisíc převážně muslimských Ujgurů

Během posledních 2,5 let Čína zadržuje stovky tisíc muslimských Ujgurů a dalších převážně muslimských menšin. Podle odhadů humanitárních organizací má jít asi o 800 tisíc lidí (ale možná až dva miliony). Peking mluví o takzvaných „dobrovolných deradikalizačních táborech“ nebo „střediscích odborného vzdělávání“. Bývalí zadržení je však podle CNN popisují jako blízké internačním táborům a mluví o politické převýchově pod pohrůžkami násilí a mučení. Někteří Ujgurové mluví o táborech jako o součásti „kulturní genocidy“ Pekingu, který chce odstranit ujgurské náboženství a kulturu a přiblížit je čínské většinové populaci Chanů.

Zatímco Spojené státy americké a několik jejich spojenců jsou otevřeně proti čínským akcím v Sin-ťiangu, mnoho národů muslimského světa jsou v prohlášení opatrnější. Téměř polovina signatářů červencového dopisu bránícího kroky Pekingu byly země s muslimskou většinou, jako Pákistán, Katar, Sýrie, Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie.

Tábory úspěšně učí Ujgury praktikovat vírů „normálně“

Podle nejvyššího úředního činitele ujgurského regionu Sin-ťiang byla většina zadržených propuštěna a tábory jsou pro region „obrovsky pozitivní“. Tábory podle něj učí Ujgury praktikovat jejich náboženství „normálně“, přičemž není v nich cíleno na žádný jednotlivý region nebo menšinu.

V obrovském severozápadním autonomním regionu Sin-ťiang žije asi 22 milionu lidí z 1,4miliardové Číny. Převážně muslimští Ujgurové, kteří mají v tamním regionu necelou polovinu obyvatel, jsou etnicky odlišní od jinak čínské většinové populace Chanů, kterých je v zemi více než jedna miliarda.

Čína svou reakcí sečetla Ujgurům teroristické útoky

Podle sinologa Víta Vojty, který v červenci poskytl komentář pro server iDnes, způsobily klíčový obrat v čínské politice vůči Ujgurům nepokoje v hlavním městě regionu Sin-ťiang v Urumči v roce 2009, při nichž zemřely nejméně dvě stovky lidí. V březnu roku 2017 pak přijala vláda tamního regionu protiextremistický zákon. Ten oficiálně uznal nutnost „převýchovných center a zakazoval lidem nosit dlouhé muslimské vousy nebo se zahalovat na veřejnosti“.

Čínská vláda pak podle Vojty následně sečetla Ujgurům stovky jejich teroristických útoků včetně těch nejznámějších z nádraží, vládní budovy nebo náměstí Nebeského klidu v Pekingu, přičemž úřady měly rovněž strach z návratu tisíců Ujgurů válčících v Sýrii. Argumentem pro čínskou stranu je fakt, že od prosince 2016 nedošlo v regionu Sin-ťian k teroristickému útoku.

Tagy: