VIDEO: Tábor bude nejspíše bez cirkusů!

Tábor, druhé největší jihočeské město, zvažuje na svém území zákaz cirkusů. Radní tak reagují na petici, která koluje městem, proti cirkusům s drezurou zvířat. Dokonce zvažují vyhlášku, která by hostování cirkusů se zvířaty ve městě zakázala úplně. Město pro ně prý nemá ani vhodný pozemek. Zástupci cirkusů se ale ohrazují, že taková vyhláška je diskriminační a protizákonná.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tábor bez cirkusů

reklama

Cirkusy s drezurou zvířat by mohly být v Táboře brzy minulostí. Město pro ně nemá pozemky. Pronajmout si mohou jen pozemek soukromý. Část místních ale navíc vyrazila do boje proti cirkusům, které mají v programu i drezuru zvířat a volají po úplném zákazu. „V Táboře vzniká petice s tím, že někteří petenti tedy nesouhlasí, aby v Táboře - nebo obecně, ale my můžeme zasáhnout ve městě Táboře - byly provozovány cirkusy s drezurou zvířat,“ říká místostarostka Tábora Michaela Petrová.

Radnice je ale odhodlána jít ještě dál a zvažuje přípravu městské vyhlášky, která by hostování cirkusů na území města zakázala úplně. Tedy i na soukromých pozemcích. „Jsem připravena takovou vyhlášku připravit a předložit. Já sama se ochranou zvířat docela intenzivně zabývám a vadí mi, jak se s těmi zvířaty zachází. V podstatě v tom cirkusu jsou vystavena nepřirozenému chování, drezuře, neustálému transportu. Na cirkusová zvířata jsou kladeny mnohem nižší - třeba prostorové - nároky než na zvířata v zoologických zahradách. Prostě není to přirozené a nelíbí se mi to,“ sdělila místostarostka Petrová.

Divoká zvířata v cirkusech rozdělují veřejnost

Chystají další města konec cirkusů? Stojí za kampaní i boj v rodině Berousků?

Pokud ale cirkus do města zavítá, už podle stávajících pravidel jeho provoz kontroluje hned několik úředníků – a to z veterinární správy i hygienické stanice.

„Ty kontroly jsou přísné. Jde se do hloubky. Zkontrolují výběhy, přívěsy... My se snažíme těm zvířatům dopřávat pohyb. Prostorově se snažíme také stále zlepšovat. Děláme i otevřené tréninky pro lidi, aby viděli, jak opravdu se zvířaty pracujeme při tréninku. Bojujeme s dezinformacemi z druhé strany, protože nás obviňují z něčeho, co vlastně vůbec neděláme. Já sám jsem ochránce zvířat. Nemám rád, když se někde ke zvířatům chovají špatně. Sami bojujeme proti špatným cirkusům a také jsme společně volali i po zpřísnění kontrol,“ vysvětluje ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil mladší.

Tábor by ale nebyl první. V jihomoravském Znojmě totiž podobnou vyhlášku vedení města schválilo. Zakazuje ovšem jen městské pozemky. „I když ve Znojmě máme možnost hostovat na soukromých pozemcích, tak budeme žádat zrušení té vyhlášky. Jde o princip. Jsme lidé jako vy a nevidím důvod, proč by nějaká skupina lidí měla být diskriminována,“ vzkazuje Jaromír Pavlík, koordinátor iniciativy Cirkusy společně.

Ke Znojmu by se tak mohl brzy přidat i Tábor. Tady by ale vyhláška měla zakazovat i soukromé pozemky. Taková opatření se ale cirkusům nelíbí a budou se bránit. Jsou prý nezákonná a omezují je na jejich právech. „Pokud někdo něco chce zakázat, tak by také měl říct proč, z jakého důvodu a přednést nějaké argumenty. My neděláme nic nelegálního, nic neetického. Platíme daně. Nevidíme žádný důvod, proč by nás někdo měl omezovat na našich právech. Žádný relevantní důkaz o tom, že by v cirkusech docházelo k týrání zvířat, není. Aspoň ne v České republice. Klidně se můžete přijít podívat,“ uvedl Pavlík.

Městskou vyhlášku by muselo nejdříve schválit zastupitelstvo. V Táboře chce vedení města také počkat, kolik lidí se nakonec pod petici podepíše. Přesto, že na radnici ještě nedoputovala, už jí bylo částečně vyhověno.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!