VIDEO: Tajfun na Filipínách ničil a zabíjel

Tajfun Phanfone, který o vánočních svátcích zasáhl Filipíny, za sebou zanechal spoušť. Na svědomí má podle informací CNN nejméně 16 životů. Silnou bouři provázely silné deště a nárazy větru o rychlosti až 195 kilometrů v hodině. Jak je vidět na záběrech, tajfun zničil domy i elektrické vedení.
Tajfun provázely silné deště a nárazy větru ZDROJ:CNN

Region je katolický a mnoho lidí se právě připravovalo na rodinné oslavy, když oblast zasáhl tajfun. Záběry ukazují silnice plné trosek, zbořené domy. 

Není znám přesný počet obětí. Regionální rada pro snižování a řízení rizik katastrof dnes oznámila, že v regionu Západní Visayas zemřelo 13 lidí, agentury se pokoušejí počet obětí ověřit.

Nejméně dvě z obětí byly usmrceny elektrickým proudem a jeden člověk byl zasažen padajícím stromem, uvádí místní úřady. Sedmdesátiletý Carlos Yu Beltran se utopil, když jeho dům smetla voda ve městě Balangkayan na Samaru. Pohřešuje se také pět rybářů z ostrova Samar. „Doufejme, že jsou v bezpečí,“ uvedl guvernér východního Samaru Ben Evardone ve svém prohlášení.

Tajfunem bylo zasaženo asi 2 351 lidí a 1 654 osob skončilo v evakuačních střediscích. Celkem bylo evakuováno 58 400 lidí. Bez elektřiny bylo 87 měst a obcí. Ve čtvrtek se podařilo obnovit dodávky alespoň do 24 z nich. Phanfone je přirovnáván k ničivému tajfunu Haiyan z roku 2013. Ten byl jednou z nejsilnějších bouří a zabil nejméně 6 000 lidí.

Tisíce lidí cestujících v období Vánoc uvízly na cestách. Také mezinárodní letiště Kalibo bylo podle doporučení Philippine Airlines dočasně uzavřeno. Tajfun poškodil střechu budovy terminálu. Bylo zrušeno asi 115 vnitrostátních letů. Během dneška zůstává v několika blízkých  přístavech téměř 4 000 lidí.

Podle meteorologů Phafone pokračuje směrem do jižního Číňského moře se sílou větru 150 kilometrů za hodinu. Očekává se, že bouře bude udržovat intenzitu tajfunu nejméně dalších 24 hodin.
 

reklama