VIDEO: Také v České republice se konalo mistrovství ve famfrpálu!

Famfrpál

Mistrovství ČR ve famfrpálu

Pokud jste fanoušci známého čaroděje Harryho Pottera, tak jistě dobře víte, co je to famfrpál. Možná ale nevíte, že tento fiktivní sport z knih, který se hraje na létajících košťatech, má od roku 2005 i svou reálnou, tzv. „mudlovskou“ verzi a že lze něco takového ve skutečnosti napodobit. Místo létání ovšem hráči běhají a místo košťat mají mezi nohama plastovou tyč.

Létající košťata a nepolapitelná zlatonka. To neodmyslitelně patří k famfrpálu, který znáte z kouzelnického světa autorky J. K. Rowlingové.

Pokud jste si ale mysleli, že něco takového může existovat jen v knize nebo ve filmu, české famfrpálové týmy vás vyvedou z omylu. Tak jako při sobotním historicky prvním Mistrovství ČR ve famfrpálu v Českých Budějovicích.

Camrály, potlouky, plastové tyče místo košťat. To vše bylo součástí mudlovského famfrpálu. Jakmile zápas začal, v každém se hned probudil soutěživý duch.

„Jednou takhle za rok je to pro ty týmy opravdu fyzická zátěž, ale všechny nás to hrozně baví a je to strašně fajn,“ řekla Nikki Severin z týmu Prague Pegasus. Petr Polák z týmu Budweis Bigfoots zase po zápase přiznal, že se objevily nějaké ty nedostatky. „Nečekal jsem, že tenhle zápas bude tak náročnej. Ukázalo se, že máme problémy v koncovce,“ doplnil Polák.

V zásadě je to stejná hra jako znáte z filmu, pouze adaptovaná pro naše prostředí. „Každý tým tvoří tři střelci s brankářem, kteří se snaží prohodit míč zvaný camrál jednou ze tří kruhových obručí na každé straně hřiště. V týmu jsou i dva odrážeči, kteří pomocí dalších tří míčů vybíjí protihráče. Ten, koho trefí, musí sesednout z tyče a doběhnout ke své brance. Až se jí dotkne, může znovu nasednout a vrátit se do hry,“ popsal základní pravidla Radek Barvíř, první viceprezident České asociace famfrpálu a kapitán týmu Occamy Olomouc.

Divácky nejzajímavějším prvkem byla ale i tentokrát zlatonka. Tu představuje neutrální hráč, rozhodčí, který se do hry zapojuje až v 17. minutě zápasu. „Zlatonka je přímo ten míček připnutý na mých bedrech vzadu. Ten mají za úkol ulovit chytači, kteří se mi ho snaží strhnout,“ vysvětluje Martin Čudnek, rozhodčí a hráč zlatonky.

Možná se to nezdá, ale famfrpál je dost kontaktní sport a bohužel taky často dochází k úrazu. „Většinou dochází ke zranění kloubů u nohou, zranění kotníků a kolen, že si vyhodí kloub, nebo natáhne vazy. Občas se srazíme hlavami, takže nějaký lehčí otřes mozku,“ řekl Jan Trnovský, trenér a odrážeč týmu Prague Pegasus.

Famfrpál jako regulérní sport vznikl již v roce 2005 v USA na hřištích amerických univerzit. V České Republice se ale aktivně hraje až od roku 2015. Pravidla jsou velmi podrobně promyšlená. Nejaktuálnější verze mezinárodních pravidel má přes 200 stran.

„Do České republiky přišel vlastně se dvěma studenty Erasmu, konkrétně se mnou a s Markétou. Oba jsme hráli v Norsku, oba jsme byli v Erasmu. Tam jsme vlastně začali hrát v jejich týmech. Potom se vrátila první Markéta a založila olomoucký tým. Pak jsem se vrátil já, založil jsem tým v Brně, a tak se to vlastně celé dostalo k nám do republiky,“ vysvětlil Ondřej Hujňák, prezident České asociace Famfrpálu.

Mistrovství ve famfrpálu se zúčastnili hráči šesti českých týmů – z Brna, Českých Budějovic, Plzně, Olomouce, Prahy a Žatce. Vítězní hráči z Prague Pegasus se kvalifikovali na European Quidditch Cup do evropské ligy mistrů a porovnají tak síly s evropskou špičkou z Francie, Německa, Rakouska nebo Velké Británie.

Tagy: